Ekonomija

Crnogorci strahuju da se plate od 524€ neće održati

Autor Georgi Mitev Šantek Izvor Tanjug

Realna je bojazan da može doći do smanjenja zarada u javnom sektoru u Crnoj Gori, naročito ako izostanu prihodi od turizma u meri većoj od očekivane. Pašće i kod privatnika, kažu analitičari.

Izvor: MONDO/Gordana Bojanić

To su za podgoričku "Pobjedu" rekli predstavnici privrednih udruženja, političkih partija i analitičari, komentarišući nedavnu izjavu ministra finansija Darka Radunovića da će biti zadovoljan ako u ovim uslovima dramatičnog pada prihoda, Crna Gora uspe do kraja godine da zadrži ovaj fond zarada.

Prosečna neto zarada u Crnoj Gori u prvom kvartalu bila je 524 evra, navodi "Pobjeda".

Iz Unije poslodavaca (UPCG) ocenjuju da je ekonomska situacija u zemlji izuzetno teška, a da je u takvim uslovima, smanjenje broja zaposlenih i nivoa zarada, i u privatnom i javnom sektoru, svakako neminovna posledica.

"I pored vladinih mera podrške, kojima su obezbeđena određena rešenja koja su značajno pomogla biznis zajednicu i njen oporavak, negativni efekti pandemije još se snažno osećaju u ekonomiji", kažu u UPCG.

Ističu da je privatni sektor posebno ugrožen i da zato postoji opravdana i realna bojazan da se može desiti scenario koji niko ne priželjkuje, a koji bi poslodavce sprečio da sačuvaju kontinuitet poslovanja i radna mesta.

Prema informacijama koje dobijaju, navode, veliki deo preduzeća iz privatnog sektora beleži loše poslovanje, što će rezultirati ne samo njihovim već i znatno manjim prihodima države, što vodi smanjenju broja zaposlenih i zarada u privatnom i javnom sektoru.

Iz Montenegro biznis alijanse za "Pobjedu" su rekli da je izjava ministra Radunovića realna priča.

"Potpuna je nepoznanica kako će se dalje odvijati situacija, jer najave ukazuju na opasnost od novog talasa korona virusa. To će se negativno odraziti na turizam, investiranje i uopšte na ekonomske aktivnosti", rekla je Bojana Kalezić, menadžerka MBA.

Ekonomski analitičar i profesor na Fakultetu za menadžment dr Vasilije Kostić "Pobjedi" je rekao više nego realno da dođe do problema u isplatama zarada na projektovanom nivou i to ne samo u javnom, nego i u privatnom sektoru.

"Ovde se u suštini ne radi o štednji, već je reč o smanjenim mogućnostima u izvršenju budžeta", ukazao je Kostić i objasnio da bi svaki vid štednje u pravom smislu reči sada bio kontraproduktivan po ekonomski oporavak.

U Uniji poslodavaca smatraju da je izuzetno važno da se ograniči javna potrošnja.

"Javni i privatni sektor moraju podeliti teret krize i zato je, u okolnostima koje predstavljaju pretnju za opstanak oko 98 odsto privrednih subjekata, posebno važno ograničiti javnu potrošnju", smatraju u UPCG i ocenjuju da je neophodno da se obustavi finansiranje svih projekata koji trenutno nesu od suštinske važnosti.