Paket podrazumeva isplatu dva puta po 60 odsto od minimalne zarade, kao i odlaganje poreza i doprinosa na zarade za jedan mesec, a vredan je 66 milijardi dinara.
I za ovaj paket, država je odredila određene uslove, a najvažniji za radnike jeste, da li će biti produžen i rok za otpuštanja, u skladu sa isplatama minimalca.
Kako je potvrđeno iz resornog ministarstva, rok za otpuštanje radnika pomera se tri meseca posle dobijanja poslednje isplate.
Dakle, uslov za dobijanje pomoći države je, kao i tokom prvom paketa, neotpuštanje više od 10 odsto radnika.
Praktično, ukoliko druga minimalna zarada bude isplaćena u septembru, dakle to su oktobar, novembar i decembar.
"Ukoliko privredni subjekt želi da koristi mere Vlade Republike Srbije, potrebno je da ne smanjuje broj zaposlenih za više od 10% u periodu od tri meseca od isplate poslednje minimalne zarade. Država je uspela da zadrži punu zaposlenost, naša privredna aktivnost i tokovi novca pokazuju da je Republika Srbija na pravom putu. Već sada su vidljivi i efekti prvog paketa mera, jer je zaključno sa 30. julom isplaćeno više plata nego zaključno sa 29. februarom ove godine", rekao je ministar finansija Siniša Mali.
Tokom prethodnog paketa, poslodavci nisu smeli da optuštaju radnike do kraja oktobra, sve tok teče paket mera.
Prethodno je država privredu podržala sa tri mesečna minimalca. Prvi je na račune kompanija uplatila početkom maja, drugi 4. juna, a treći 7.jula. Velika preduzeća dobila su tri puta po 15.000 dinara za svakog radnika, a svi ostali nešto više od po 30.000, odnosno ceo minimalac.
(MONDO/Telegraf)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.