Svi događaji
Od najnovijeg
15:27

Novi Pazar ima najveću smrtnost u Srbiji

Dr Kisić Tepavčević: Novi Pazar jeste grad sa najvećim mortalitetom i letalitetom kada je u pitanju kovid-19. Nisam upoznata sa tačnim detaljima za ovu godinu u odnosu na prošlu, ali ta analiza će se raditi za sve regione naše zemlje. U Pazaru imamo najveći broj umrlih u odnosu na broj stanovnika i broj testova.

15:23

Kako rade respiratori?

Dr Ivo Udovičić, komandant VMC Karaburma: Ja sam anesteziolog i ja ću vam to najbolje objasniti. Kada neko ima blažu sliku, a zahteva potporu, vi mu date običnu masku gde se reguliše protok od oko 15 litara. Kada su teži slučajevi, tih 15 litara nisu dovoljni. Ako nemamo respiratore, taj pacijent ne može da preživi. Sledeći korak je da se prevede u respiratorni centar, gde će dobiti podršku respiratora. Najlakši oblik je haj flou kamile, tad imate protok od 60-70 litara. Ako ni to nije dovoljno, onda se odlučujemo na ful flou neinvazivnu podršku. Ali, ono što je efikasnije, najefikasnije je ful fejs maska. Celo lice pokrijete, a jedan deo je povezan sa respiratorom i on diše. Ako se odvoji od respiratora, umre. Vi morate da date dovoljan pritisak pod maskom, da vazduh ne može da curi, i mi određujemo pozitivan pritisak, koji se određuje na osnovu kliničke slike. Određujemo i procenat kiseonika, koji ide od 25 do 100 odsto. Ta neinvazivna respiracija ima stotine kombinacija.

A kada ni to ne pomaže, ni 100 odsto kiseonik, ni maska, onda pacijenta moramo relaksirati i staviti mu tubu u dušnik, i mišićni rad umiriti, da umesto njega diše aparat. To je najteži deo. Kada do toga dođe, njegove šanse da preživi su MINIMALNE. To nije naša statistika, to je svetska statistika.

15:17

Kada će mere biti relaksirane:

Dr Kisić Tepavčević: Mere će dugo da budu deo naše svakodnevnice. To moramo prihvatiti, da nam budu deo naše rutine i kada nam ne budu u sklopu obaveza, već da shvatimo da je to nešto najbolje što možemo da učinimo za sebe i svoju porodicu.

15:15

Situacija se popravlja

Darija Kisić Tepavčević: Na dobrom smo putu, ali baš sada moramo da damo sve od sebe i poštujemo mere da bismo što pre ugasili ovu epidemiju. Najviše zaraženih u Beogradu, zatim Novom Sadu, Kragujevcu, Šapcu. Generalno se svuda smiruje, sa tendencijom pada. Imamo gradova gde je dosta povoljnija situacija. Na području Leskovca, jedan pozitivni slučaj. U Tutinu nijedan. Takođe, na području Valjeva je jedan pozitivan. Smederevo, Čačak, Požarevac – sve su to gradovi u kojima nismo videli nijedan pozitivan slučaj.

Povećanje je na području grada Aleksinca, preduzete su mere predostrožnosti. Ovo jesu povoljniji indikatori, ali ne smemo se opustiti ni u kom slučaju.

15:12

Situacija se popravlja

Darija Kisić Tepavčević: U Srbiji je do danas u 15 sati - 25.213 potvrđenih slučajeva kovid-19. Od početka epidemije je u Srbiji 659.548 osoba. Ukupan broj preminulih 565, 4.353 hospitalizovanih ukupno.

Pukovnik Ivo Udovičić: Danas imamo manje pacijenata u Vojno-medicinskom centru Karaburma, više otpuštamo nego što primamo. Danas 85 pacijenata, od čega je 12 u jedinici intenzivne nege i mi se borimo za njihov život. 

Situacija kod nas je ista kao na početku epidemije. Kad imamo veliki broj pacijenata, veliki je i broj sa teškom kliničkom slikom. Naujgroženiji su stariji i oni sa komorbitetom. Na Karaburmi više primamo pacijente starije starosne grupe i sa teškim pneumonijama.

Oni su životno ugroženi, oni posebno treba da obrate pažnj. Želeo bih i da upozorim mlađu populaciju koja izlazi u grad bez maske, da misli na svoje roditelje, bake, deke, da i oni mogu biti ugroženi.

15:07

Stanje se popravlja!

Prema najnovijim informacijama, do 15 časova 30. jula, u Srbiji je preminulo još sedam osoba, a registrovan je još 321 novi slučaj zaraze korona virusom.

Na respiratorima se nalazi 150 pacijenata.