To je najvažniji model te kompanije i modela za koji se nada da će stvoriti veliku dobit kako bi pomogao tom proizvođaču automobila sa sedištem u Štutgartu da savlada recesiju zbog pandemije i strukturne promene u auto industriji.
Izvršni direktor Dajmlera, Ola Kalenius, nazvao je dugačku, elegantnu "s-klasu" srcem naše marke tokom video-prezentacije kada je predstavio visoko personalizovanu luksuznu tehnologiju tog automobila.
Nova verzija se spolja ne razlikuje mnogo od prethodne, osim novih horizontalnih zadnjih svetla. Ima glasovnog pomoćnika na svim sedištima, od kojeg putnici mogu da traže grejanje sedišta i masažu leđa ili puštanje muzike.
Vozač može da sa ekrana osetljivog na dodir na kontrolnoj tabli prebaci neki program deci pozadi.
Vrhunski udobna, sedišta se dovode u željeni položaj pomoću 18 elektro-motora, vođenih digitalnim mozgom automobila koji pamti lične položaje ogledala i sedišta.
Kupci u Kini, ključnom tržištu za to vozilo, prvi će dobiti mogućnost i da naruče večeru putem glasovnog asistenta automobila dok se voze kući.
Pri skretanju se mogu zaokrenuti i zadnji točkovi do 10 stepeni, omogućavajući mali radijus okretanja uprkos veličini tog vozila.
Saopštenje kompanije ne sadrži cenu, dok sadašnji model u Sjedinjenim Državama košta više od 94.500 dolara (80.000 evra).
PARAMA OD LUSKUZA DO ELEKTRIČNIH AUTOMOBILA
Kompanija će se i dalje oslanjati na dobit od svojih luksuznih vozila s mootorima s unutrašnjim sagorevanjem poput "s-klase" i SUV-ova da bi finansirala ulaganje u novu tehnologiju s niskim emisijama izduvnih gasova.
Ferdinand Dudenhefer, direktor Centra za automobilska istraživanja u Duisburgu, nazvao je "s-klasu" "veoma važnim" za Dajmler i njegovu luksuznu diviziju Mercedes-Benc, jer sa samo tri odsto učešća u prodaji svih vozila te kompanije, donosi joj 15-20 odsto operativne zarade.
Direktor Dajmlera, Kalenius, sprovodi akciju smanjenja troškova kako bi sačuvao novac tokom recesije i da bi našao novac za skupe investicije u električne i digitalne tehnologije koje transformišu automobilsku industriju pod pritiskom vlasti i konkurenata iz tehnološkog sektora.
Posebno proizvođači automobila u Evropi moraju da prodaju znatno više električnih vozila kako bi ispunili stroga ograničenja emisije ugljen-dioksida od početka sledeće godine.
Ugljen-dioksid je glavni gas koji naučnici krive za klimatske promene. Ograničenja su deo napora Evropske unije da se pridržava Pariskog klimatskog sporazuma iz 2015. godine.
(MONDO/Tanjug)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.