RADITE SKRAĆENO ZBOG EPIDEMIOLOŠKIH MERA? Evo koliku platu poslodavac mora da vam da, i šta učiniti ako to nije slučaj

Skraćeno je radno vreme i obim posla zbog zatvaranja ugostiteljskih objekata i tržnih centara posle 17 časova i njihovo potpuno zatvaranje vikendima.

MONDO/Stefan Stojanović/Goran Sivački

Skraćeno radno vreme kafića, restorana i tržnih centara jedna je od mera suzbijanja korone koja je već neko vreme na snazi, a definitivno će biti aktivna do 18. decembra, dok posle toga mere mogu biti i rigoroznije u zavisnosti od odluke Kriznog štaba.

I dok takvo stanje izaziva nervozu, pre svega, vlasnika, veliki strah stvorilo je i među radnicima.

Njihovo glavno pitanje sada je visina plate, a ona u ovoj situaciji zavisi i od zakona, ali i od volje i mogućnosti poslodavca. Zakonski minimum je nešto više od 30.000 dinara.

Prema saznanjima, pojedini ugostitelji, pre svega vlasnici kafića već su svojim radnicima najavili da će novo, skraćeno vreme i smanjeni obim posla uticati na njihove plate.

Šta kaže zakon

"U skladu sa odredbom člana 116. Zakona o radu, za vreme prekida rada, odnosno smanjenja obima rada do kojeg je došlo bez krivice zaposlenog, najduže 45 radnih dana u kalendarskoj godini, zaposleni ima pravo na naknadu zarade najmanje u visini 60% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, s tim da ne može biti manja od minimalne zarade utvrđene u skladu sa zakonom", rekli su za "Telegraf" iz Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja.

Takođe, odredbom člana 117. Zakona o radu, propisano je da zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu za vreme prekida rada do koga je došlo naredbom nadležnog državnog organa ili nadležnog organa poslodavca zbog neobezbeđivanja bezbednosti i zaštite života i zdravlja na radu, koja je uslov daljeg obavljanja rada bez ugrožavanja života i zdravlja zaposlenih i drugih lica.

"Dakle, za deo radnog vremena utvrđenog ugovorom o radu u kojem zaposleni u ugostiteljskom objektu ne radi, odnosno odsustvuje sa rada zbog privremenog skraćenja radnog vremena, kao jedne od mera Vlade u suzbijanju epidemije КOVID19, poslodavac je dužan da zaposlenom, u skladu sa odredbama čl. 116. i 117. Zakona o radu isplati naknadu zarade", jasni su u resornom ministarstvu.

Šta da radite i kome da se žalite ako nije tako?

Ukoliko zaposleni smatra da su njegova prava iz radnog odnosa povređena, može se obratiti nadležnoj inspekciji, kažu nam u Ministarstvu.

Za grad Beograd, ukoliko je razlog obraćanja smanjenje plate i druge pojedinosti u vezi sa radnim odnosima, zaposleni može da se obrati na broj 011/2602 - 593, dok je za prigovore u vezi sa kršenjem propisanih mera bezbednosti i zdravlja na radu broj 011/2606 - 555.

Za druge gradove, zaposleni mogu da kontaktiraju nadležnu inspekciju rada u svom mestu ili okrugu.

(Mondo/Telegraf)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.