Ove godine cene branja voća idu i do 5.000 dinara dnevno, ali i to nije dovoljno jer se poslodavci – gazde, generalno žale da nemaju dovoljno radnika.
Broj radnika na sezonskim poslovima varira, a prema podacima koje je Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj – NALED dostavila portalu Biznis.rs, u periodu od januara 2019. godine do danas ukupan broj prijavljenih sezonaca na raznim poslovima iznosi 53.499. Od tog broja, 26.883 su muškarci, dok je 26.616 žena.
Broj poslodavaca koji su angažovali sezonske radnike putem elektronske prijave je 546, od toga je pravnih lica 365, a fizičkih lica (ili poljoprivrednih gazdinstava) 181.
Prema podacima iz NALED-a obračunati porezi za sezonske radnike iznose 193.508.805 dinara, dok su istovremeno obračunati doprinosi od 541.819.802 dinara.
Sezonski rad u poljoprivredi podrazumeva razne vrste poslova, te su radnici bili angažovani na čišćenju, ljuštenju, sortiranju, pakovanju, skladištenju, svi ukupno 482.170 dana. Na berbi jabučastog voća 320.415 dana i na pripremi zemljišta – sadnja, setva, žetva 298.791 dan.
Šta je sa drugim poslovima?
Sezonski radnik u ugostiteljstvu može da zaradi u Hrvatskoj kao konobar ili konobarica od 700 do 1.000 evra, dok na primer pomoćni radnik u fast food-u na Adi Ciganliji u Beogradu može da radi za platu od 40.000 do 60.000 dinara u toku sezone. Ipak, sezonskim radnikom u Srbiji se po zakonu smatraju samo zaposleni u oblasti poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, te poslodavci koji angažuju sezonske radnike na građevinskim ili ugostiteljskim poslovima to mogu da čine samo u skladu sa Zakonom o radu.
Sezonski radnici imaju svoja prava, i važno je da pre početka posla koji će obavljati budu upoznati sa njima. Zakon o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim poslovima u određenim delatnostima definiše ovu oblast. Prema ovom Zakonu, koji je počeo da se primenjuje od 8. januara 2019. godine, poslodavcem se smatra preduzetnik ili pravno lice koje obavlja delatnost u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, u okviru koje mogu da se obavljaju sezonski poslovi u skladu sa ovim zakonom, izuzev delatnosti iz sledećih grana: lov, traperstvo i odgovarajuće uslužne delatnostiuslužne delatnosti u vezi sa šumarstvom, ribolov i akvakultura, u skladu sa propisom koji uređuje klasifikaciju delatnosti.
(MONDO)