Direktor preduzeća "Energija Zlatar" d.o.o. Zoran Đokić naglasio je neophodnost promene cena grejanja, kako bi preduzeće zaduženo za daljinsko grejanje poslovalo bez gubitaka.
"Četiri toplane na mazut i dve na pelet greju oko 21.000 kvadrata u posedu pravnih lica i oko 28.000 kvadrata domaćinstava fizičkih lica. Prethodna cena bila je 96.8 dinara po kvadratu za fizička i 145.2 dinara za pravna lica. Sada je cena za fizička lica 106.48 i 181.50 dinara za pravna. Iskreno se nadam da ćemo uspeti da poslujemo na nuli. Oko 83 miliona dinara dajemo za energente, a prihod je blizu 78 miliona, znači šest miliona samo u gubitku za to, ne računajući održavanje i plate radnicima. Neodrživo je bilo poslovati po starim cenama", rekao je za Đokić.
Na sistem daljinskog grejanja u Novoj Varoši priključeno je skoro 25 odsto građana. Što se tiče poskupljenja za pravna lica, to se u 97 posto slučajeva odnosi na javna preduzeća i ustanove, dok se svega tri procenta odnosi na privrednike. Predsednik opštine Radosav Vasiljević kaže da je lokalna kasa dovoljno stabilna da podnese ovaj udar na budžet.
"Mi smo imali decidno izračunate potrebe preduzeća Zlatar zbog poskupljenja energenata. Kada smo sve parametre stavili na sto videli smo da moramo da povećamo cenu. Oko 25 procenata građana je priključeno na sistem daljinskog grejanja, ali i ostali građani, koji plaćaju energente iz svog džepa,osećaju poskupljenje goriva za grejanje, i za njih je grejanje poskupelo. Najviše će trpeti lokalni budžet, izdvajaćemo 25 posto više za grejanje javnih institucija", kazao je Vasiljević, dodajući da je ovo prvo poskupljenje grejanja od 2015. godine, dok su energenti od tada višestruko poskupeli.
(MONDO/Rina)