Nedostatak sirovina i njihovo poskupljenje doveli su do krize na svetskom nivou. Zbog poskupljenja nafte porasli su troškovi transporta, što usporava isporuke, pa se trgovci suočavaju sa praznim lagerima.

Prodavci u Srbiji ističu da su zalihe tehničke robe na minimumu i da će verovatno biti sve rasprodato do Nove godine. Nakon toga, zbog skupljih isporuka u radnje i onlajn prodavnice, verovatno će i cene da budu više.

"Doći će do povećanja cena. Generalno na tržištu očekivanja su od 30 odsto, to je okvirni procenat poskupljenja", kaže menadžer jedne prodavnice tehničke robe.

Kako navode upućeni, pomeranje cene proizvoda uslovilo i to što je jedan kontejner u nabavci koštao dve do tri hiljade dolara, a u ovom trenutku čak 18-20 hiljada. Nestašice svi najavljuju, a prodavci se ipak trude da dođu do zaliha najtraženijih proizvoda.

U Kini je proizvodnja usporena od početka pandemije, a to se nastavilo i ove godine, a na udaru su proizvodnja poluprovidnika za automobile, tehničke uređaje i mobilne telefone za čime je potražnja, a zalihe smanjene i nedovoljne.

GUBICI I U INDUSTRIJI AUTOMOBILA

Ista sudbina u narednom periodu čeka i automobilsku industriju, gde je došlo do smanjenja zaliha, zastoja u proizvodnji i skupljeg transporta, a potražnja je sve veća.

"U nekom prethodnom periodu osećamo povećanu potražnju. Primećujemo dosta problema i izazova u snabdevanju, ali za sada se dobro nosimo sa tim", navodi direktor marketinga jedne automobilske kuće.

Kako navode stručnjaci, stabilizacija na tržištu se ne očekuje pre 2023. godine.

(MONDO/RTS)