Nakon rekordnih cena nafte tokom protekle nedelje kada je cena barela išla i do 130 dolara, ove nedelje zabeležen je ozbiljan pad, pa je cena barela za nekoliko dana pala ispod sto. Imajući u vidu da cene na svetskom tržištu diktiraju cenu nafte u Srbiji, mnogi se ovih dana pitaju da li nas zbog pada cene barela neće očekivati poskupljenje goriva.
Vlada je prošle nedelje donela novu uredbu kojom su uspostavljene nove cene goriva na benzinskim pumpama širom Srbije. Odluka će trajati mesec dana, a novi cenovnik formiraće se svakog petka u 15 h.
Cena koja je trenutno na snazi i biće u naredna tri dana govori da litar evrodizela košta 187,7 dinara, a benzina BMB 95 premium 176,3 dinara.
"Teško je to reći u našem slučaju. Cena nafte kod nas zavisi najviše od snabdevača. Ukoliko je cena sirove nafta na tržištu stabilna i ukoliko nema problema u snabdevanju, do novog rasta cena ne bi trebalo da dođe. A pogotovo ne do drastičnog skoka cena, kakav se desio sa gasom", kaže za "Blic Biznis" Nebojša Atanacković, vlasnik jedne naftne kompanije odgovarajući na pitanje znači li aktuelan pad cene barela u svetu i to da u Srbiji u petak neće biti poskupljenja goriva.
Tomislav Mićović generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije bio je nešto precizniji u odgovoru.
"Za sada ovaj pad cena na svetskom tržištu, ne znači mnogo i za domaće. Ne možemo tačno precizirati da li će u petak doći do poskupljenja. Cene na svetskom tržištu ne mogu tako brzo uticati i na cene kod nas", rekao je Mićović.
Učesnik na tržištu nafte, nezvanično je za Blic rekao da se u petak očekuje rast cene goriva, ali blagi.
"Sve oči sada su uprte u Ukrajinu i sukob. Ceo svet ga posmatra. Ako Evropa nastavi da kupuje ruski gas, tržište bi moglo da se stabilizuje", ocenjuje sagovornik Blica.
Udruženje naftnih kompanija Srbije objavilo je detaljan prikaz cena goriva u 11 zemalja u okruženju. Posmatrajući cene dizela, benzina i gasa, lako je zaključiti da se cenovnici dobro razlikuju čak i u komšijskim zemljama.
Kada su u pitanju cene benzina i dizela prednjači Grčka. Preračunato u dinare litar benzina u Grčkoj košta 229 dinara. Istovremeno je gas najskuplji u Hrvatskoj.
Cena benzina
Grčka 1, 94 evra, Albanija 1, 62 evra, Hrvatska 1,57 evra, Crna Gora 1, 54 evra, Rumunija 1, 5 evra, Srbija 1, 45 evra, Bugarska 1, 39, Severna Makedonija 1, 36 evra, BiH 1, 3 evra, Mađarska 1, 22 evra.
Kada je reč o dizelu prosečna cena u regionu iznosila je 1, 44 evra. Najveća cena je zabeležena u Grčkoj, a najniža u Mađarskoj.
Cena dizela
Grčka 1, 68 evra, Albanija 1, 61 evra, Hrvatska 1, 54 evra, Srbija 1, 52 evra, Rumunija 1, 48 evra, Slovenija 1, 47 evra, Crna Gora 1, 43 evra, Bugarska 1, 37 evra, BiH 1, 29 evra, Severna Makedonija 1, 22 evra, Mađarska 1, 22 evra.
(MONDO/Blic)