Ekonomija

OVO SU SAVETI KAKO DA SE UŠTEDI U SRBIJI! Ne izlazite uveče, oblačite se po seknd hendu, vozite bicikl i to nije sve

Autor Sara Gajić

Pod pritiskom stalnih skokova cena Srbi se trude da pronađu razne kreativne načine kako da uštede.

Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Sa ukrajinskom krizom i rastom cena osnovih namirnica i goriva, stigli smo do toga da je apsolutno sve poskupelo, a plate su ostale iste. Zato se Srbi na razne način dovijaju kako bi uštedeli i ostavili nešto sa strane "za crne dane".

Zato je jedan korisnik društvene mreže Redit rešio je da počne da štedi i potražio savete.

"Pozdrav ljudi! Jasno je da sve poskupljuje i o tome se sve češće piše. Interesuje me na koje načine štedite? Mislim na svakodnevne uštede pri npr. kupovini namirnica, spremanju hrane, kupovini garderobe i drugo. Šta je to što Vam štedi kućni budžet?", napisao je on, a potom su ljudi počeli da dele svoje načine uštede.

"Što se struje tiče možeš kupiti šuko tajmer i podešavati veće potrošače da rade samo na jeftinoj struji, paziti da isključuješ svetla za sobom redovno. Dosta stvari na kvantašu je dosta jeftinije tipa vitaminizirana riža u zdravoj hrani je 200 din/kg, na kvantašu 136 din. Isto je dobro imati fondove ja kad dobijem platu odvojim odmah po 2 hiljade za registraciju i za servis i njih koristim samo za to. Ne biti lenj i ići svuda autom, laganica gps i bicikl rade posao i čuvaju novčanik. Hranu ti je najbolje sam spremati i to kuvanje, staviš sve što imaš u lonac posoliš i jedeš par dana. Značilo bi dosta i da imaš pouzdanog proizvođača (rođak, kum, komšija) da od njega kupuješ, a ne u marketu", jedan je od saveta.

Umesto skupih noćnih izlazaka - piknik

Drugi korisnik je napisao da namirnice kupuje pred istek roka trajanja i da planira sve obroke tokom nedelje.

"Na posao nosim obrok spremljen kući, uglavnom kuvam kada je jeftina struja, uveče, ukoliko podrazumeva kuvanje. Kada se priča o garderobi, kupuje se u seknd hend šopovima  i autletima, i na rasprodajama", napisao je on.

Naglasio je da ne vozi kola, nego se trudi da što više vozi bicikl, ukoliko je moguće. Izlasci na kafe i noćni izlasci ne, umesto toga vikend piknik sa društvom.

"Doduše, sve ovo radim kako bih opravdao sebi putovanja, na kojima isto štedim, ali sam skontao da mi jedino putavanja pune baterije i čine srećnim", dodao je još jedan korisnik ove mreže.

Većina se složila da treba obratiti pažnju na sitnice, koje možda ne deluju tako značajno, ali na kraju meseca i te kako mogu da zadrže stotine dinara u džepu.

"Odvajanje para u štek odmah na početku meseca", "Pare su kao gas, koliko imaš toliko ćeš i potrošiti. Što manje para imaš na raspolaganju više ćeš uštedeti", još su neki od saveta kako da se uštedi.

(MONDO)