Ukoliko država ne preduzme neophodne mere Srbija sledeće godine neće imati ribe. Ovo može da dovede do toga da se na našim posnim slavskim trpezama nađe samo hrvatski šaran ili pastrmka.
Hrvatska riba bi se u Srbiji jela i tokom posta. Uvoz šarana u Srbiju povećan je za 300 odsto, kako navodi Mirjana Miščević, viša savetnica iz Udruženja za stočarstvo Privredne komore Srbije. Sagovornica je objasnila da se riba u Srbiji najviše troši za vreme slave Sveti Nikola i za vreme postova.
"U sledećoj godini sigurno nećemo imati dovoljno rečne ribe, manjak rečne ribe će sigurno biti oko 6.000 tona. Srbija uvozi i morsku i rečnu ribu. Najviše rečne ribe se uvozi iz Hrvatske. Problem je nastao u zatvaranju pijaca u doba epidemije koronavirusa. Većina ribe se prodaje živa, kad su pijace bile zatvorene i ribarnice su bile zatvorene i deo ribe je povučen i vraćen u ribnjake, međutim ta riba je uginula. Na tržištu imamo samo male i srednje ribnjake, veliki ribnjaci nažalost nisu osnovali svoju proizvodnju a jedan od razloga je što je dosta ribe uginulo i što nemamo iste uslove kao naši konkurenti Hrvati i Česi", kazala je Miščević za TV Prva.
Nikoljdan je praznik Srpske pravoslavne crkve koji se slavi 19. decembra po gregorijanskom kalendaru (tj. 6. decembra po julijanskom kalendaru) i posvećen je Svetom Nikoli, episkopu Mire Likijske. Nikoljdan je najčešća krsna slava kod Srba. Istraživanje je pokazalo da od svih Srba koji slave, 30 odsto njih slave ovu slavu.
(MONDO)