• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KREĆE SEZONA SLAVA - SVI KUPUJU RIBU, A ONA SKOČILA KO NIKAD! ŠARAN IZDOMINIRAO: Evo koliko sada koštaju u megamarketima

Autor Sara Gajić

Ovih dana se pojavile nove cene ribe u prodavnicama.

 Svež šaran cena Izvor: Rina

Svež šaran je po kilogramu dostigao cenu od 749 dinara i iako je to do sada nezabeleženo, poskupljenjima najprodavanije ribe kod nas izgleda još nije kraj. Proizvođači navode da se do januara može očekivati novo povećanje cena, a predviđanja su da na proleće verovatno nećemo imati dovoljno domaće ribe na tržištu.

U ovom trenutku snabdevenost je dobra, a visoke cene su posledica, ne samo ukupnog stanja u ovoj proizvodnji, teškoća koje su nastale tokom pandemije virusa korona, nego i rastom troškova i gotovo svih inputa. Aleksandar Stajčić, direktor DTD ribarstva i potpredsednik Grupacije za ribarstvo pri PKS kaže da su svi problemi na koje ovaj sektor ukazuje godinama došli na naplatu, te da smo sada svedoci i nepopularnih cena koje su dodatno opterećenje za potrošače.

Raste cena ribe

"U ovom trenutku imamo u ponudi dovoljno domaće ribe, pre svega šarana, ali i uvoznih vrsta sveže i zamrznute ribe. Cene su visoke, ali na žalost potrošača, mislim da nas čeka novo poskupljenje posle Svetog Nikole. Osim šarana, slična je situacija i sa uvoznom ribom, jer cene rastu i na svetskom tržištu. U poslednjih deset godina neprekidno beležimo pad proizvodnje šarana i ona je sada prepolovljena", kaže Stajčić.

Prema statističkim podacima, pad proizvodnje beleži se u poslednjoj deceniji, a samo tokom 2021. u našoj zemlji je proizvedeno za 30 odsto manje ribe nego u 2020. Nekada je pod ribnjacima bilo i do 15.000 hektara. Sada, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, postoji 8.690 hektara šaranskih ribnjaka. Procenjuje se da pastrmskih ribnjaka ima na nekih 14 hektara i to u brdsko-planinskim područjima centralne Srbije. Prema podacima PKS-a više od polovine uvezene ribe je u konzervi, sledi zamrznuta, riblji fileti i na kraju sveža.

Riba iz uvoza

Uvozimo sa Tajlanda, iz Hrvatske, Španije, Vijetnama, ali i zemalja u regionu. Upitan kakvog je kvaliteta riba koja se sada nudi na tržištu, Stajčić odgovara da je šaran koji je trenutno u ponudi dobrog kvaliteta, ali da je važno da potrošači ribu nabavljaju na proverenim mestima kako bi bili sigurni da je kontrolisana. Srbija ne podmiruje ni svoje potrebe za pastrmkom, pa se ova, druga najprodavanija sveža riba kod nas, delimično uvozi iz Bosne i Hercegovine.

Sveža morska riba stiže iz Grčke, Hrvatske i Turske. I Krum Anastasov, direktor ribnjaka "Kapetanski rit" iz Kanjiže i predsednik Grupacije za ribarstvo pri PKS smatra da je neshvatljivo da se ogroman potencijal koji Srbija ima u ovoj grani ne koristi, te da je proizvodnja ribe u odnosu na najlošiju godina pala za 30 odsto.

"Sve što smo prognozirali se dešava, smanjena je proizvodnja šarana, pa još uz rast troškova proizvodnje imamo ovakve cene. Mislim da na proleće uopšte nećemo imati ribe, ali na sve apele koje smo upućivali do sada svi su ostali gluvi i to je očekivano. Uz sve probleme su i subvencije simbolične, jer ribnjaci dobijaju 10 dinara po kilogramu proizvedene i prodate konzumne ribe. Sigurno je da će biti veća potreba za uvozom koji je sada oko 70 odsto", objašnjava Krum.

Stanje u megamarketima

U trgovinskim lancima su, dočekali ovaj period kada je povećana potražnja za svim vrstama ribe. Kako kažu u "Delezu Srbija", u svih 20 ribarnica, koliko ih ima u trgovinskom lancu, je odlična snabdevenost i pokriven je veoma širok i raznovrstan izbor i rečne i morske ribe, a prosečna prodaja po radnji iznosi oko 30 kilograma dnevno.

"Osim uobičajene ponude imamo i divlje morske ribe kao što su sabljarka, tuna, san pjer, zubatac, ugor, škarpina i rep grdobe. Najveća potražnja naših kupaca je i u ovoj godini za šaranom, koji je u svim ribarnicama isključivo domaćeg porekla, a potom i za pastrmkom. Od morskih riba kupci najčešće pazare filete lososa, brancin i oradu. Od juče su na snazi i sniženja na najprodavanijim artiklima. Cena sveže pastrmke je 500 dinara za kilogram, komplet za riblju čorbu će biti dostupan po ceni od 350 dinara, losos pastrmka 650, a šaran 700 dinara, navode iz "Deleza".

U "Merkatoru S" kažu da je u njihovim objektima najprodavaniji živ šaran, koji je 100 odsto domaćeg porekla iz ribnjaka u Somboru. Ova riba se najviše prodaje za vreme božićnjeg i uskršnjeg posta. Pored šarana, pastrmka je drugi najprodavaniji artikal kod ovog maloprodavca.

"Kada je reč o cenama, aktuelna svetska kriza je uticala na to da proizvođačke cene sveže ribe porastu za oko 30 odsto, što je znatno uticalo na prodaju sveže ribe tokom cele godine. Uprkos tome, na potražnju sveže ribe utiču i akcijske cene, a kompanija Mercator-S se trudi da artikle koji su najtraženiji konstantno ima na akcijskoj ceni, jer na taj način nudimo potrošačima pristupačniju kupovinu, kažu u ovom maloprodajnom lancu.

(MONDO/Politika)

Pročitajte i ovo

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Serbia forever

Sezona slava je uveliko počela, kao i post, ali sezona pljački osiromašenog naroda ne prestaje....

Dragoslav

Ja volim sam da upecam ribu

beogradska seljačine

Pala cena ribe ispod plavog mosta

special image