Republički zavod za statistiku objavio je konačne rezultate popisa 2022. Ocena je da stanovi u Srbiji imaju u proseku 74,7 kvadrata. Agenti, ipak, tvrde da je malo stanova po želji potencijalnih kupaca. Tvrde i da Srbi najčešće kupuju stan od oko 70 kvadrata u proseku, a dodaju i da se razlikuju i želje i uskusi, te da je i danas prilikom kupovine i dalje važna spratnost.
Iskustva agenata govore da je najbolje posedovati stan na 2. spratu.
"Takve nekretnine mogu koštati i do 20 odsto više nego ostale u zgradi, koje su na "problematičnijem spratu". Razloga je više", kaže nam beogradski agent Marko.
Dakle, i 1. i 3. se slabije kotiraju, iako su zlatna sredina u zgradi od četiri ili pet spratova. Argumenti za 2. sprat istovremeno su brojni od toga da je do stana lako doći bez lifta, do toga da ste blizu izlaza, ali i dovoljno daleko da vam prašina i buka ne dopire direktno sa ulice.
Stanovi u sredini su bolji i zbog izolacije, nekako ste "ušuškani" među komšijama na svaki način, pa je zimi toplije, a leti hladnije, a to znači i manje komunalije i troškove struje... Ipak, ono što je važan faktor, a što većina kupaca ne zna jeste neretka pojava kod stare gradnje. Naime, često se dešava da su zivodi koji vas razdvajaju od stana komšije tanki, pa "propuštaju" zvuke. Kada čujete komšiju u svojoj sobi, odmah vam postaje jasno da čuje i on vas.
Takođe, lepši je pogled sa terase na drugom nego na prvom spratu i bolja je osvetljenost.
S druge strane, nekako je najmanje poželjno potkrovlje i prvi sprat. U potkrovlju zna biti i hladno i vruće u zavisnosti od doba godine, zna i da prokišnjava, najčešće do vrata nema lifta...
Prvi sprat, pak, mnogi izbegavaju jer često imate osećaj da se na ulici "i da vam prolaznik vidi šta imate u tanjiru" . Prvi sprat je na udaru i zbog lopova, ali i zbog buke i prašine...
(Mondo/Blic)