• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PRVO STIŽE OPOMENA, A ONDA ODUZIMANJE STANA! Evo posle koliko banka šalje nekretninu na DOBOŠ, ako ne platite KREDIT!

Autor Uroš Matejić

Banke se na taj korak odlučuju tek kad iscrpe sve druge mogućnosti.

 Kada banka prodaje nekretnine koje su pod hipotekom Izvor: MONDO/Uroš Arsić

U Srbiji je nekoliko desetina hiljada stanova kupljeno uz pomoć stambenih i hipotekarnih kredita. Samim tim se na tržištu sve više nalaze i one nekretnine koje su pod hipotekom. Prodaja imovine klijenata koji su stavili hipoteku na neku nekretninu, a ne izmiruju uredno kredit je poslednja opcija koju banke koriste. Bankari kažu da se primenjuje baš samo ako i kada mora. Od trenutka kada pošalju prvu opomenu pa do momenta kada se nekretnina ponudi na prodaju prođe između dva meseca i pola godine.

Ne prodaju se lako stanovi koji zbog neplaćenih rata kredita odlaze na doboš. Malo je onih koji takve nekretnine hoće da kupe, uglavnom jer, kako kažu, ne žele da zarađuju na tuđoj muci. Sa druge strane i banke se na taj korak odlučuju tek kad iscrpe sve druge mogućnosti.

"Banka nije vlasnik te nekretnine, nego ona samo ima pravo da to naplati na ime ugovora koji je potpisala sa dužnikom. Banka to gleda kao poslednju instancu u, da kažem, naplati svojih potraživanja zato što je to komplikovano i pravno i administrativno i imaju i taj reputacioni rizik koji ih muči kada dođu da uzmu tu nekretninu, aktivirani su i izvršitelji i to je ono što se bankama nikad ne mili da rade", kaže Dušan Uzelac, urednika sajta "Kamatica".

Kada baš mora, postupak se pokreće pred sudom, dozvoljava se izvršenje, uručuju se rešenja i procenitelji utvrđuju tržišnu vrednost. Sve nekretnine oglašavaju se na portalu E-aukcija.

"Postupak prodaje jeste taj što se prethodno utvrđena cena, početna cena na prvoj javnoj prodaji jeste 70 odsto, utvrđuju se licitacioni koraci čija visina može da bude do 10 odsto od početne cene i onda lica faktički prihvatanjem početne cene i dalje licitacionih koraka daju svoju ponudu i na taj način učestvuju u javnoj prodaji", kaže Filip Stanković iz Komore javnih izvršitelja.

Ukoliko se, kaže, desi da preostane viška sredstava, javni izvršitelj ima obavezu da ta sredstva vrati izvršnom dužniku. Najčešće se dobije između 60 i 80 odsto vrednosti, a nekad može i tržišna ukoliko se nekretnina nalazi na dobroj lokaciji.

"Kad ljudi već znaju da ga napuštaju odnosno da će morati da ga napuste ga ne održavaju baš najbolje. To znaju često da budu neodržavane, nekvalitetno održavane, zapuštene, oštećene nekretnine... Često ne možete da uđete u posed da vidite, nego kupujete mačku u džaku. Jeste to povoljno, jeftinije, ali obično to što bude jeftino bude na kraju najskuplje", kaže Milić Đoković iz "Klaster nekretnina".

Da bi neko učestvovao na javnom nadmetanju nije dovoljno samo da bude registrovan na portalu već mora da uplati i jemstvo i to u iznosu od 15 odsto od tržišne vrednosti nekretnine.

(MONDO/RTS)

Možda će vas zanimati

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

S

Joooooj bedna Srbija... :((

alokiN

Da su banke zlo - jesu i najvise profitiraju na finansijskoj nepismenosti gradjana i treba ih izbeci na sve nacine. Ne treba drzati pare u banci, da se oni sluze njima besplatno ili za neku crkavicu. Najgori bankarski proizvodi, po gradjane, su kreditna kartica, kartica za rate, dozvoljeni minus. Svi oni neprimetno crpe sredstva sa vaseg racuna koji su na mesecnoj osnovi prihvatljivi ali u siroj slici, na godinu dana, totalno nepovopjni. Dozvoljeni minis vam predstavljaju kao 1.5-2.5% mesecno, na 100.000 to je 2.000, a ne kazu vam da bi to na godisnjem nivou bilo 18-30%, a prosecna kamata kredita 6-10% godisnje. Kreditnu karticu vam predstave kako je dovoljno samo platiti kamatu par posto, ne pominju glavnicu, opet vas mazu mesecnim kamatama koje su niske, pa za 1000e koje potrosite sa kartice placate samo kamatu, 12-20e, sto na godisnjem nivou bude od 144-240e, plus glavnica koja stoji. Kartice na rate zaduzuju kreditni biro pa vas limitiraju kod podizanja kredita za neke krucijalne stvari. Od svog zla najmanji je kredit, ukoliko razumete korekcije kamatnih stopa, euribor-e i ostale finansijske zackoljice pa ugovorite kredit kakav vam odgovara i ukoliko imate realnu potrebu za kreditom, ukoliko ga uzimate za hirove u startu ste se za****li.

Nenad

Jos tri godine da mi prodju i otplatio sam stan od 90 kvadrata, kredit na pet godina uzeo…

special image