Ekonomija

JOVANI ZBOG IZVRŠITELJA DUG VEĆI 11 PUTA! Pre 11 godina nije platila račun za struju, a onda je stiglo rešenje

Autor Ivana Vlajković

Beograđanka dug od 1.000 dinara zbog izvršitelja mora da plati 11.000.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Jovana Veljković (45) iz Beograda 2013. godine zaboravila je da plati račun za struju od 1.000 dinara. Pre godinu i po dana dobila je rešenje od izvršitelja da mora da plati njegove usluge i dug, što je ukupno iznosilo 11.000 dinara

"Nisam dobila nikakvu opomenu pred utuženje samo mi je stiglo da moram da platim dugovanje. Inače, ja sam dug od 1.000 dinara već platila kroz neki račun, međutim bez obzira na to sam tužena. Takođe mi je neverovatno da sam morala da platim dug koji je nastao deset godina ranije", kratko je za MONDO objasnila sagovornica. 

Dejan Gavrilović predsednik Efektive objasnio je za naš portal da poverilac ima pravo da utuži kada god hoće, čak i posle 50 godina. Prema njegovim rečima, ne postoji zakonski propis koji ga u tome onemogućava.

"Svi dugovi za komunalne usluge zastarevaju posle 12 meseci od izdavanja računa s tim što dužnik mora da se pozove na zastarelost u postupku utuženja, kako bi sud zastarelost prihvatio. Ako to ne uradi, smatra se da dug prihvata i tada zastarelost više ne važi", objasnio nam je sagovornik. 

Istakao je da je izvršitelj pokrenuo postupak u skladu sa Zakonom, te da ima pravo na svoje nagrade, u skladu sa istim, jer dužnik očigledno nije izjavio prigovor zastarelosti, te mora da plati osnovni dug, plus naknadu za izvršitelja u skladu sa tarifom.

"Izvršitelji nisu u obavezi da proveravaju da li je dug zastareo, to nije njihov posao. Obaveza dužnika je da izjavi prigovor, a ako to ne uradi, sledi naplata duga", zaključio je razgovor za MONDO Dejan Gavrilović predsednik Efektive.

Naknada za rad javnog izvršitelja

Naša sagovornica Jovana Veljković je u razgovoru iskazala i čuđenje što je zbog duga od 1.000 dinara morala da plati 11.000. Kako se navodi na sajtu Efektive naknadu za rad javnog izvršitelja čine tri naknade i to: 

  • naknada za pripremanje, vođenje i arhiviranje predmeta
  • naknada za preduzimanje pojedinačnih radnji
  • naknada za uspešnost sprovođenja izvršnog postupka (poznatija kao nagrada)

Kolika će biti visina naknade za rad javnog izvršitelja utvrđuje se na osnovu sistema bodova, u zavisnosti od glavnice duga koji se naplaćuje. Članom 18 Tarife je propisano da se iznos naknade određuje tako što se "broj bodova pomnoži sa vrednošću boda i uveća za PDV, ukoliko je javni izvršitelj obveznik plaćanja PDV-a u skladu sa zakonom." Vrednost boda je 120 dinara bez PDV-a.

BONUS VIDEO: