U drugom dnevniku Hrvatskog javnog servisa večeras se moglo čuti priznanje o diplomatskoj pobedi Srbije u Ujedinjenim nacijama. Reporterka hrvatske televizije uključila se uživo iz Njujorka i tom prilikom rekla je da je ovo "diplomatska pobeda Srbije".
"Rezoluciju o Srebrenici su predložile Nemačka i Ruanda a Hrvatska je jedna od 40-ak sponzora. Uprkos tome što se u Rezoluciji ne spominje krivica nijednog naroda, Srbija i Republika Srpska, uz potporu Rusije, danima su žestoko lobirale protiv njenog izglasavanja. Rezoluciju su poduprle 84 države - manje nego što se očekivalo i to ipak govori o diplomatskoj pobedi Srbije uz pomoć potpore", rekla je ona i dodala:
"Videli smo brojne države iz latinoameričke skupine, afričke skupine...koje su se prepoznale u rečima srpskog predsednika kako 'moćne zapadne zemlje kroje međunarodnu politiku po svojim aršinima'! "Videli smo danas i još neke zanimljive poruke s glasanja: Kina koja je polovično suzdržana kod ovakvih rezolucija, danas je bila protiv rezolucije. Isto tako, kada je reč o državama Evropske unije, Mađarska je bila protiv tako da to nije bilo iznenađenje", naglasila je.
Podsetimo, rezolucija o genocidu u Srebrenici usvojena je danas u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Za je glasalo 84, protiv 19, dok je uzdržanih bilo 68.
U Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija danas posle 16 sati počela je sednica, 82. plenarnog zasedanja, na kojoj se se raspravljalo i glasalo o Nacrtu rezolucije o genocidu u Srebrenici. Predlogom rezolucije, čiji je zvanični naziv "Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici 1995", osuđuje se negiranje genocida i veličanje ratnih zločina i predlaže da se 11. jul proglasi za Međunarodni dan promišljanja i sećanja na genocid u Srebrenici. Sednica je počela minutom ćutanja zbog smrti iranskog predsednika Ebrahima Raisija.
Nacrt rezolucije sačinile su Nemačka i Ruanda, a kosponzorisalo je 30-ak zemalja, među kojima su zemlje Kvinte i sve bivše jugoslovenske republike, osim Crne Gore koja je najavila podršku. U predlogu se podseća na presude Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde kojima je zločin u Srebrenici okarakterisan kao genocid.
BONUS VIDEO:
(Mondo/U. M.)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Crvena zvezda se vratila u plej-of zonu: Pogledajte tabelu Evrolige posle velike pobede u Areni!