Veliki srpski sabor zakazan za 8. jun u Beogradu okupiće nekoliko hiljada ljudi iz Srbije i Republike Srpske. Osim zajedničke sednice dve vlade i kulturno-umetničkog programa koji su najavljeni, biće predstavljena i usvojena posebna deklaracija.

Prvi put na jednom mestu okupiće se gotovo svi folklorni ansambli Srbije i Republike Srpske. Oko 2.500 igrača iz čak 48 kulturno-umetničkih društava pokazaće splet srpskih narodnih igara na beogradskom Trgu republike.

Dan počinje molebnom u Hramu Svetog Save, nastavlja se susretima predsednika, Vlada, ali i privrednika, predstavnika različitih udruženja, kulturnih institucija Srbije i Republike Srpske.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je i zajedničku sednicu vlade Srbije i Republike Srpske.

"Imaćemo i prisustvo dvojice predsednika. Radimo na tekstu deklaracije. Imaćemo mnogo toga važnog i zajedničkog", rekao je Vučić i dodao da će to biti i u sferi kulture i da će se konačno odrediti svi zadaci po pitanju izgradnje i u Donjoj Gradini i u Beogradu Muzeja žrtava Jasenovca.

Aleksandar Vučić (2).jpg
Kurir/Nemanja Nikolić 

Na predstojećem Svesrpskom saboru biće predstavljena i deklaracija, a koju bi nakon toga trebalo da usvoje skupštine Srbije i Republike Srpske. U toj deklaraciji biće opisana aktuelna situacija sa srpskim narodom gde god on živi, ali i budući koraci.

Ministri saglasni: Cilj Sabora - jedinstvo

Ministri kulture i prosvete Srbije, Nikola Selaković i Slavica Đukić Dejanović, i ministarka prosvete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić u Beogradu su se "saglasili da će predstojeći sabor u skladu sa dogovorom Vučića i Dodika, doprineti daljem jačanju naših veza i osećaju jedinstva među pripadnicima našeg naroda gde god živeli".

Selakovićevo ministarstvo je saopštilo da su ;se u vezi s tim dogovorili o sastancima i saradnji srodnih ustanova kulture i obrazovanja u vreme tog sabora, i o potpisivanju dokumenata kojima će "dodatno biti produbljeno jedinstvo i zajedništvo srpskog naroda, među kojima i Memoranduma o saradnji dva ministarstva kulture u oblasti filmske umetnosti i drugog audio-vizuelnog stvaralaštva".

Veliki srpski sabor kako će izgledati
MONDO/Stefan Stojanović 

Govoreći o "realizaciji zajedničkih aktivnosti na polju kulture i obrazovanja... ;naglasili su da je nastavak zajedničkog rada u najboljem interesu Republike Srbije i Republike Srpske, kao i srpskog naroda u celini".

Ministri su "razmotrili inicijative u cilju očuvanja naše kulture, tradicije i jezika, ukazujući da će zajednički projekti i manifestacije, kao i obeležavanje godišnjica događaja od značaja za čitav srpski narod, poput važnog jubileja 200 godina od rođenja Branka Radičevića, značajno doprineti jačanju naše ukupne saradnje i jedinstva, posebno imajući u vidu izazove sa kojima se suočavamo".

"Drina ne treba da bude razdelnica već kičma i ona to jeste, jako je važno da Srbi sa obe strane u identitetskom smislu, ne državnom, budu jedinstveni po svim važnim pitanjima za budućnost srpskog narod", poručuje ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić.

Iz Banjaluke sabor vide kao "potvrdu jedinstva, nastavak saradnje, jačanje povezanosti uz dobrosusedske odnose, ali i odgovaraju onima koji strepe od ovakvog okupljanja.

"Niko nema potrebe da se plaši, ovo je znak naše sabornosti, ovo nije protiv bilo čijeg drugog interesa, uvek ćete imati one koji su nezadovoljni, ovo je jedna čista ideja, zasnovana na čistim namerama, takva će ostati i kad se završi saborovanje, ali će trasirati put za zajedničke ciljeve", ističe srpska članica Predsedništva BiH Željka Cvijanović.

(Mondo.rs)