Vučiću je priređen svečani doček na aerodromu, a zvanični deo posete počinje u ponedeljak.

Kongres o nafti, koji se ove godine održava u Istanbulu, najveće je svetsko okupljanje u gasnoj i naftnoj industriji, navodi se u saopštenju Pres službe predsednika Republike.

Na ovogodišnjem kongresu učestvuje više od 6.000 delegata, 50 ministara i oko 25.000 posetilaca Svetske naftne izložbe.

Vučić je ranije najavio da će gasovod "Turski tok" biti tema njegovih budućih razgovora tokom posete Turskoj, a možda i u Solunu, gde će u četvrtak biti održan samit Srbije i Grčke. On je nedavno novinarima rekao da će tokom boravka u Turskoj to biti jedna od glavnih tema.

Turski tok: Gas će će ići preko Srbije za Mađarsku

Predsednik je naveo da će se sastati sa predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, a možda ponovo i sa premijerom Bugarske Bojkom Borisovom, sa kojima će razgovarati o "Turskom toku", koji, preko naše zemlje, treba da ide do Mađarske.

"Volim manje da govorim o tome od prijatelja iz Mađarske, da se manje radujemo unapred", istakao je Vučić.

undefined Aleksandar Vučić doputovao u Tursku

Istakao je da je potrošnja gasa u Srbiji u prvih šest meseci veća za 40 odsto nego prošle godine, što govori o rastu industrijske proizvodnje, boljim plaćanjima, kao i da izmirujemo obaveze na vreme.

Sada su, zbog toga, rekao je, i drugi zainteresovaniji da prodaju gas Srbiji. Podvukao je da je pitanje energetske bezbednosti Srbije je jedno od ključnih.

"Dakle, Rusi rade "Turski tok" i oni prelome cevovod blizu tursko-bugarske granice i on ide ka Istanbulu i najvećim turskim gradovima. Ranije je bila ideja da se dalje ide kroz Tursku, Grčku, Makedoniju i Srbiju. Danas postoji još realnija ideja pošto Bugari prave Evropski centar za primanje gasa sa razlicitih strana. A najvećim delom je to ruski gas", objasnio je nedavno Vučić.

Ovaj projekat predviđa izgradnju gasovoda preko Crnog mora do evropskog dela Turske i dalje ka granici sa Grčkom, prenosi TAS.

Deonica ispod mora biće duga 910 kilometara, a kopneni deo prolaziće kroz Tursku u dužini od 180 kilometara.

Međuvladin sporazum o Turskom toku Rusija i Turska su potpisale 10. oktobra 2016. godine. Prvi deo predviđen je za snabdevanje turskog tržišta gasom, a drugi za južnu i jugoistočnu Evropu.

Svaki ogranak imaće kapacitet od 15,75 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Ukupni troškovi projekta procenjeni su na oko 11,4 milijardi evra.