Ambasadori SAD kritikuju srpsku opoziciju
MONDO/Dragana Todorović 



Američki ambasador Kajl Skot reagovao je danas, piše Tanjug, na ocene predsednika vanparlamentarne stranke Levica Srbije i bivšeg diplomate Borka Stefanovića, koji je minimizirao značaj susreta predsednika Aleksandra Vučića i potpredsednika SAD Majkl Pensa u Vašingtonu.

Stefanović je nedavno za dnevni list Danas rekao da je Vučić "ponovo imao susret na visokom nivou u Vašingtonu bez ijedne izjave američkih zvaničnika". "Sve u svemu mršavo i bez sadržaja", napisao je Stefanović, nekadašnji zamenik ambasadora SCG u Vašingtonu.

Skot, kako prenosi Tanjug, danas kaže da Stefanovićeve "poglede" smatra iznenađujućim, navodeći da je poseta poseta predsednika Vučića bila važan korak u unapređivanju odnosa Srbije sa novom administracijom, te da su razgovori sa potpredsednikom Pensom bili sveobuhvatni i suštinski.

"Očekujem da će sastanak sa važnim američkim kompanijama stvoriti nova radna mesta u ovoj zemlji u mesecima koji dolaze. Razgovori sa visokim vojnim zvaničnicima unapredili su bilateralnu saradnju sa najaktivnijim srpskim partnerima u oblasti odbrane, a predsednik Vučić imao je pozitivne sastanke sa nekim od najuticajnijih članova našeg Kongresa koji prate događaje na Balkanu", rekao je Skot povodom iznetih zaključaka Stefanovića.

Vučić: Rugali se, ali Pens me je ispratio

Pored Skota na primedbe opozicije reagovao je i bivši američki ambasador Majkl Polt,ali povodom izjava Vuka Jeremića.

Uoči sastanka Aleksandra Vučića i Majkla Pensa, Vuk Jeremić, koji najavljuje formiranje stranke, u autorskom tekstu za Vašington post optužio je predsednika Vučića za suzbijanje osnovnih prava i sloboda, a time i udaljavanje Srbije od Evropske unije.

Polt, koji je službovao u Beogradu kada je Jeremić bio prvo savetnik za spoljnu politiku tadašnjeg predsednika Borisa Tadića, a potom i šef diplomatije, negativno je reagovao na Jeremićev tekst.

Navodeći da su u vreme dok je bio ambasador u SCG od 2004. do 2007, srpski lideri imali više prilika da napreduju u pravcu pozitivne, demokratske, evropske i transatlantske budućnosti, Polt je istakao da je tadašnje rukovodstvo Srbije, kako kaže, žalosno izneverilo dobar i vredan srpski narod.

"Naricati zbog aktuelne srpske političke realnosti i kriviti Zapad, više je nego malo nepošteno, posebno od strane onih koji su bili deo tog neuspeha rukovodstva", zaključio je Polt.