Poslanici su prvo usvojili Zakon o osnovama vaspitanja i obrazovanja kojim se predviđa da će zaposleni u prosveti morati sa 65 godina života da idu u penziju, poslednju reč u imenovanju direktora škole davaće ministar prosvete, a uvodi se jedinstveni obrazovni broj učenika.
Za zakon je glasalo 121 poslanika, a devet nije glasalo.
Zakonom se proširuje autonomija nastavnika, vaspitača, stručnih saradnika uz definisanje odgovornosti, kao i da je predviđeno veće uključivanje roditelja u rad škole.
Ovaj zakon bi trebalo da bude krovni prosvetni zakon, kojim se daje veća autonomija ustanovama u obrazovanju, što podrazumeva pedagošku autonomiju u donošenju odluka o delu školskog
programa, organizaciji rada i kalendaru.
Direktori škola biće birani isključivo na osnovu kompetencija, uz obaveznu obuku i licenciranje, imaće proširenu odgovornost, sigurniji radno-pravni status, a u penziju odlaziti sa 65 godina.
Zakonom se predviđa usvajanje Nacionalnog okvira obrazovanja kao osnove za izradu novih nastavnih planova i programa, proširuje se odgovornost u oblasti zabrana u odnosu na nasilje i diskriminaciju, povećane su novčane kazne za propisane prekršaje, a uvode se i nove vaspitno i
vaspitno-disciplinske mere, društveno koristan i humanitarni rad.
Nešto kasnije poslancici su usvojili i novi Zakon o visokom obrazovanju koji predviđa da akreditaciju fakulteta obavlja Nacionalno akreditaciono telo, što bi trebalo da omogući kvalitetniji proces akreditacije.
Zakonom je utvrđeno i da je uslov za rangiranje za upis u narednu studentsku godinu na teret budžeta 48 ESP bodova.
Za zakon je glasalo 134 poslanika, niko nije bio protiv, a nije bilo ni uzdržanih.
Proces akreditacije do sada je obavljala Komisija za akreditaciju.
Zakonom je predviđeno da članovi tela za akreditaciju budu predstavnici Ministarstva prosvete.
Utvrđeno je da Nacionalni savet ima 17 članova, a da se njih šest bira na predlog Konferencije univerziteta Srbije a dva na predlog Konferencije akademija strukovnih studija i visokih škola.
Sedam članova biraće se na predlog Ministarstva prosvete, a dva na predlog Privredne komore Srbije.
Utvrđeno je i da Upravni odbor Nacionalnog akreditacionog tela ima sedam članova od kojih su tri člana na predlog ministarstva.
Poslanici opozicije kritikovali su predloženi zakon navodeći da će omogućiti akreditaciju po političkoj liniji pojedinih univerziteta koji do sada nisu prošli proces akreditacije, da narušava autonomiju univerziteta i daje ministru veću nadležnost i ovlašćenja.
Utvrđeno je i formiranje Saveta poslodavaca na svakoj visokoškolskoj ustanovi, koji će, kako je u obrazloženju predloga zakona navedeno, predstavljati "vezu visokog obrazovanja i privede".
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
U Beogradu sneg do 30 centimetara! Hitno upozorenje RHMZ-a, upaljen crveni meteoalarm zbog mećave