• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počeo dijalog: Da li je Kosovo izgubljeno?

Izvor MONDO/Tanjug

U Beogradu je danas počeo prvi okrugli sto u okviru unutrašnjeg dijaloga koji je pokrenuo predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a stavove prva iznosi akademska zajednica, odnosno pravnici.

Akademska zajednica, odnosno pravnici u okviru te zajednice izneli su danas različita mišljenja u okviru unutrašnjeg dijaloga o Kosovu koji je pokrenuo predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a ona su bila u rasponu od "realne unije Srbije i Kosova" do poruka da Srbija ne treba više da čini ustupke.

Profesor Ustavnog prava, Vladan Kutlešić, kaže da je po njemu realno rešenje realna unija Srbije i Kosova, navodeći da je to model koji predstavlja međunardonu pravnu vezu dve države u formi realne unije.

Kaže da je taj stav racionalan ostvariv, jer nije emotivan. Dodaje i da Srbija tu nešto treba da da - da bi dobila uz podsećanje da ona još uvek raspolaže delom nečega što je za suprotnu stranu, Kosovo i Albance sa Kosova važno.

Nije "crno -belo"

Generalni sekretar u Kabinetu predsednika Srbije i bivši ministar pravde, Nikola Selaković, ocenio je danas da je unutrašnji dijalog o Kosovu trebalo pokrenuti mnogo godina ili decenija ranije, ali je važno što je danas započeo. "Njegova sadržina jesu argument svakom ko ga omalovažava, proglašava za fasadu ili antidržavnu delatnost, ovde slušamo šta struka misli o političkom problemu. Mislim da nikada nije kasno", rekao je Selaović novinarima u pauzi okruglog stola o okviru unutrašnjeg dijaloga u Palati Srbija. Selaković je izrazio uverenje da će dijalog biti nastavljen narednih dana, dodajući da postoji najava i zaintresovanost naučnih instituta koji pokrivaju društvene i humanističke nauke da se uključe. Primetio je da se danas na okruglom stolu moglo čuti da nije sve "crno-belo" i da su nijanse izuzetno važne i upitao kada se moglo sve to čuti, podsetivši da su se u prethodnom periodu čule jedino jedna ili druga ekstremna strana za skupštinskom govornicom.

"Dobar deo toga što smo mogli da ponudimo smo ponudili u Briselskom sporazumu, otišla je, kolokvijalno da kažem, policija, pravosuđe...", rekao je on i dodao da Srbija treba da traži punu političku autonomiju za sever Kosova, ne zajednicu opština, a dodaje da bi izgubila "ono što samo formalno ima".

Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta Džon Nesbit (Megatrend), Živko Kulić, kaže da nema prostora za nove ustupke, te da će ukoliko ih bude, to biti potvrda naše slabosti.

Poručuje i da su predlozi o podeli Kosova i razmena teritorija pogrešni i neprihvatjlivi upitavši - kako ćemo menjati "naše za naše" i naglašava da se iz Ustava ne smeju brisati odredbe koje se tiču KIM, a trebalo bi, kaže, nastaviti sa pomoći srpskom narodu.

Nebojša Šarkić, sa Univerzitet Union, izneo je stav da ništa nije izgubljeno, kao i da država treba da krene od konfederativnog uređenja sa jakim uticajem evropske porodice.

Dekan Pravnog fakulteta u Prištini, Vlada Mihajlović, kaže da dijalog doživljava kao izazov i da "svi zajedno osećamo kosovsku muku".

"Tačno je da nema naše vojske i policije, ali dole je naš narod, imamo izgrađenu mrežu institucija, obrazovanje, zdravstvo, socijalne i druge službe i ne smemo da klonemo i da dignemo ruke", rekao je Mihajlović.

Prethodno je pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović rekao da je akademska zajednica prvo mesto odakle treba da krene dijalog, dok je dekan Pravnog fakulteta Sima Avramović istakao da je značajno što dijalog počinje promišljanjima profesora pravnog fakulteta.

Ocenio je da je put kojim se ide "maglovit", ali i "trnovit", a na česte konstatacije da je Kosovo izgubljeno odgovara da Kosovo nije izgubljeno dok tamo ima 120.000 srpskih stanovnika.

Kosovo je, kaže Avramović, manje izgubljeno od srpskog sela koje nestaje, navodeći da je stanovništo na Kosovu najveća vrednost i blago koje predstavlja kapital koji Srbija treba negovati i iskoristiti.

Primetio je da je natalitet na Kosovu veći nego u Srbiji uprkos nesrećama koje su se dogodile, te da je spremnost ljudi da se bore na visokom nivou, dok je na državi da promisli kako pomoći svima da tamo ostanu.

Dvotrećinska podrška Vučićevom pozivu na dijalog

"Nema magičnih poteza. Ovo će biti dug put koji podrazumeva niz malih koraka. Ne postoji veliko rešenje, postoji jedna lepeza manjih i čini mi se važnih koraka koji bi ovde mogli da se čuju", rekao je Avramović i podsetio da je bilo različitih predloga ranije od "više od autonomije, manje od nezavisnosti:, zatim "standardi pre statusa"...

Međutim, ukazuje da je činjenica "da ono što je Srbija mogla dobiti u vreme Miloševića više nije mogla dobiti u vreme Koštunice i što više vremena prolazi Srbija će sve manje moći da afirmise svoje prišustvo na KIM".

Novi put, NEĆU popustiti

Tagovi

Komentari 53

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

keja

Pitajte Srbina dali je Krim izgubljen za Ukrajinu. Isto vrijedi za Kosovo...

petar

Nadjite 50% siptara sa KiM koji zele zajednicu sa Srbijom i problem resen.

Zed

Nisam citao ceo tvoj komentar, video sam gde vodi... na Kosovu i Metohiji(metoh=crkveno imanje)je pre NaTo "intervencije" 68% zemljista bilo u vlasnistvu drzave Srbije, sto znaci da je 32% bilo u privatnom vlasnistvu. Od toga je veci procenat bio u vlasnistvu Siptara ali veliki procenat su imali i Srbi. Posle (a i tokom) agresije na suverenu drzavu, srpski zivalj je poceo da bezi od rata i terorisanja. Neki su prodali, neki su bili primorani da prodaju (svakodnevno lupanje na vratima, maltretiranje dece u skoli, kradja stoke... mnostvo problema). Cak i da su svi Srbi prodali A NISU i dalje ostaje onih 68% vlasnistva drzave Srbije!

special image