Premijer ove zapadnoafričke države Umar Sisoko Embala ovo je objavio tokom konferencije za novinare u Beogradu. 

Embalo izjavio je da nije video nikakav dokument koji bi potvrdio da je ta zemlja priznala Kosovo.

"Ako neko od vas ima neki papir, neka mi pokaže, ja sam sve pretražio, ništa nisam našao", rekao je Umaro Sisoko Embalo na konferenciji za novinare posle razgovora sa šefom srpske diplomatrije Ivicom Dačićem.

Prema podacima vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju i kosovskog Ministarstva spoljnih poslova, Gvineja Bisao je priznala Kosovo početkom 2011.godine.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare Dačić je rekao da "ako je možda prethodna vlast Gvineje Bisao priznala Kosovo, ne znači da sadašnja vlast stoji iza toga".

Umaro Sisoko Embalo na premijerskoj je funkciji od novembra 2016. godine.

Gvineja Bisao nije podržala prijem Kosova u Unesko i bila je uzdržana kada se 2015. glasalo o tome.

Prema pisanju sajta na kojem vlasti na Kosovu broje zemlje koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost, Gvineja Bisao je "priznao Kosovo" 14. januara 2011. godine.

Kosovsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je, tada, da je Gvineja Bisao 74. država koja je priznala nezavisnost Kosova.

Vulin: Hvala, Suriname

Površina Gvineje Bisao je 36.125 kilometara kvadratnih. Prema proceni iz 2010. ta afrička država je imala 1.647.000 stanovnika. Glavni grad je Bisao u kom živi četvrtina stanovništva.

Nezavisnost od Portugalije Gvineja Bisao stekla je 1974. godine.

Vučić: Gvineji Bisao uvek otvorena vrata u Srbiji

Prva država koja je povukla priznanje Kosova kao nezavisne države je Surinam, koji je tu odluku doneo 27. oktobra 2017. godine.

Priština tvrdi da je daleko veći broj zemlja priznao samoproglašenu nezavisnost Kosova od zvaničnih 106.