Sjedinjene Američke Države i EU oštro su upozorili kosovske vlasti da ne pokušavaju da obore zakon o formiranju Specijalnog suda za zločine OVK, protiv kojeg su ustale tri stranke na čijem se čelu nalaze komandanti bivše OVK, uključujući predsednika Hašima Tačija i premijera Ramuša Haradinaja, piše RTS.

Inicijativa za ukidanje Specijalnog suda, koju su podržala 43 poslanika u kosovskom parlamentu, usledila je svega nekoliko dana pošto su diplomatski izvori u Prištini najavili da će tužilaštvo tog suda, odmah posle Nove godine, podići prve optužnice protiv bivših komandanata OVK. 

Poslanici su pokrenuli incijativu da se sazove vanredna sednica parlamenta radi ukidanja zakona o Specijalnom sudu nakon što je skupštini predata peticija, u organizaciji ratnih veterana takozvane Oslobodilačke vojske Kosova, u kojoj je više od 15.000 potpisa.

Ratni veterani zahtevaju da se proces formiranja suda, koji je već formiran, vrati na početak ili da se izvrše zakonske izmene da se za ratne zločine ne bi sudilo samo Albancima.

                                                                            OŠTRO UPOZRENJE ZAPADA

"Odluka da se obori zakon o Specijalnom sudu označio bi prelomnu tačku i izveo Kosovo van granica vladavine prava", upozorio je američki ambasador u Prištini Greg Delavi, navodeći da bi, u tom slučaju, Kosovo ostalo bez podrške SAD i Evropske unije.

On je istakao da bi ukidanje Specijalnog suda za ratne zločine OVK udaljilo Kosovo od SAD i EU.

"Odluka o ukidanju (zakona o) Specijalnom sudu značila bi prekretnicu kojim bi došlo do udaljavanja od vladavine prava, Evrope i SAD. #Kosovo, ne biraj takvu budućnost za svoju decu!", naveo je Delavi na ovoj društvenoj mreži.

Predsedništvo kosovskog parlamenta iz dva pokušaja nije uspelo da obezbedi kvorum za odluku o sazivanju vanredne sednice parlamenta na kojoj bi se doneo zakon o ukidanju Specijalnog suda.

Zahtevi vladajućih političkih subjekata na Kosovu za ukidanje Specijalnog suda za zločine bivše OVK posledica su najava da će pre 25. decembra biti objavljene prve optužnice i doći do prvih hapšenja, piše prištinski "Koha ditore".

Izvor lista "Koha ditore" navodi da su razlozi koji su doveli do hitnog nastojanja da se Specijalni sud ukine i pominjanja 23. decembra kao datuma do kada najkasnije to treba uraditi, upravo u tome što se najavljuje da će prve optužnice biti objavljene do Božića.

"Ne znam ko bi mogao biti među optuženima, ali među svim najvišim zvaničnicima vlada velika panika", navodi izvor lista.

Predsedništvo kosovske skupštine sinoć po drugi put nije uspelo da obezbedi kvorum za odluku o sazivanju vanredne sednice parlamenta na kojoj bi bilo razmatrano ukidanje Specijalnog suda, što je potez koji su oštro kritikovali američki, nemački i britanski ambasadori u Prištini.

"Gazeta ekspres" piše da kvorum za održavanje sednice predsedništva parlamenta nisu dali predstavnici Demokratskog saveza Kosova i pokreta Samoopredeljenje.

Dik Marti: Izveštaj o Kosovu iznenađenje za Zapad

Istovremeno, predstavnici civilnog društva su od institucija Kosova zahtažili da se lični interesi pojedinaca ne stavljaju ispred državnih interesa.

"Inicijativa o stavljanju van snage Zakona o specijalnom sudu najveća je šteta koja može biti naneta Kosovu. Takav potez dovodi u pitanje podršku saveznika i može da vrati mnogo koraka unazad sve napore Albanaca za slobodu i nezavisnost. Zahtevamo od poslanika Skupštine Kosova da interese građana i Republike stave iznad pojedinaca i da ni u kom slučaju glasaju za tu izmenu", kaže se u izjavi nevladinih organizacija.

DRAMA u Prištini: Ambasadori prete zbog Spec. suda

Ambasador SAD, ali i Velike Britanije Ruairi O"Konel sinoć su snažno ustali protiv te inicijative i upozorili da bi to dovelo do izolacije Kosova, a prištinski mediji ukazuju da su odigrali veliku ulogu u neuspehu da se obezbedi kvorum.

Ambasador Velike Britanije na Kosovu je za prištinsku TV Kohavižn rekao da ima utisak da se lični interesi stavljaju iznad interesa države.

Šefica kancelarije Evropske unije na Kosovu Natalija Apostolova ocenila je da je inicijativa za ukidanje Specijalnog suda strašna i ekstremno štetna.

Veterani OVK: Specijalni sud i za Srbe

Specijalni sud za ratne zločine na Kosovu osnovan je nakon izveštaja Saveta Evrope u kojem je švajcarski senator Dik Marti govorio o "zločinima pripadnika OVK počinjenim nad etničkim manjinama i političkim rivalima" od 1998. do kraja 2000. godine.

Peticija za njegovo ukidanje pokrenuta je u vreme kada je Specijalni sud za ratne zločine postao funkcionalan u Hagu i spreman da primi prve optužnice.

Specijalni sud ima nadležnost nad zločinima protiv čovečnosti, ratnim zločinima i drugim krivičnim delima prema kosovskim zakonima, koji se povezuju s navodima Dika Martija.

"Koha ditore" je ranije pisala da iza peticije udruženja ratnih veterana OVK stoje najviši predstavnici prištinskih vlasti - Hašim Tači i Ramuš Haradinaj.