Turski državljanin, Kurd Dževdet Ajaz, koji je u Turskoj osuđen na 15 godina zatvora zbog rušenja ustavnog poretka, sinoć je izručen Turskoj i pored preporuke Komiteta UN protiv torture da se Srbija uzdrži od izručenja jer postoji rizik da bi mogao biti izložen torturi u matičnoj zemlji.
Kuburović je danas novinarima u Beogradu rekla da je odluka o izručenju Ajaza doneta pošto je turskom državljaninu odbijen zahtev za azil i pošto su ispunjeni svi uslovi za izručenje.
Ministarka je ponovila da je preporuka Komiteta UN protiv torture da se Srbija uzdrži od izručenja Ajaza stigla nakon donošenja odluke o izručenju i izrazila uverenje da Srbija neće snositi posledice.
"Ne postoji odluka, postoji preporuka koja je stigla nakon što je doneta odluka o ekstradiciji. Rešenje o izručenju je konačno i ne postoji mogućnost da se poništi rešenje. Rešenje je doneto i dato nadležnim organima da ga sprovedu", rekla je Kuburović.
Nela Kuburović je istakla da u ovom slučaju "ne postoji pravni lek koji može da poništi rešenje" i dodala da podnošenje žalbe "ne odlaže izvršenje rešenja ekstradicije".
"Srbija je učinila sve što je bilo u skladu sa zakonskim mogućnostima, ispitala da li su postojali uslovi za izručenje, da li je bilo prepreka za sprovođenje rešenja... Ministarstvo (pravde) dalje nema uvid u to šta se dešatava sa licem, to je u nadležnosti Interpola", kazala je ministarka pravde i dodala da je postupak sproveden na osnovu bilateralnog ugovora sa Turskom.
Odgovarajući na pitanja novinara ona je negirala da je reč o političkoj odluci.
KRITIKE ZBOG IZRUČENJA TURSKOJ
Odluku srpskih vlasti da se izruči Ajaz, lokalni funkcioner Revolucionarne partije Kurdistana (PSK) iz istočne turske provincije Muš, oštro su kritikovale opozicione političke partije i neke NVO.
Oni ističu da se Ajazu, kao i mnogim građanima Turske, sudilo 2001. godine kada je optužen da je deo grupe koja planira da terorističkim metodama deluje protiv ustavnog poretka. Da mu je "priznanje" u policiji iznuđeno mučenjem, kojem je bio izložen sve vreme dok je bio u pritvoru, potvrdio je i Evropski sud za ljudska prava u svojoj presudi 2006. godine.
U saopštenjima se navodi da je Turska od najviših tela UN za ljudska prava, kao i od strane najrelevantnijih međunarodnih organizacija za ljudska prava označena kao zemlja u kojoj se sistematski proganjaju politički neistomišljenici, aktivistkinje i aktivisti za ljudska prava, novinari i novinarke, a kršenje ljudskih prava je masovno rasprostranjeno.
Zbog toga niti jedna evropska zemlja ne izručuje Turskoj po njenim zahtevima.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!