On je podsetio da je i ranije govorio da je protiv pokreta, već da je za stranke koje imaju svoje programe, kao i da svakoga ko je napustio DS može da podseti zašto je to učinio.

"Ujedinjenje demokrata je sjajna ideja, ali daj da o njoj razgovaramo. Da li je onda moguće da se u to uklope sve idejno udaljene stranke od levih do desnih. Mnogi pokreti su načelno protiv stranačkog organizovanja. Ne može ozbiljna stranka da podržava nestranačkog kandidata, jer odmah postaje inferiorna, zaklanja se iza tuđeg ugleda. Onda se ti koje smo podržali pojave posle izbora kažu: to su moji glasovi. Pa kako samo tvoji", upitao je Mućunović u intervjuu za Nedeljnik.

U tom smislu Mićunović je naveo da je Depos najbolji primer kako prolaze pokreti.

"Neki su predlagali kada smo osnivali DS da to bude pokret. Rekao sam - ne. Mora da se napravi stranka ako želite ozbiljnu parlamentarnu demokratiju. Stranke moraju da imaju svoje programe na osnovu kojih se takmiče. Ako osnujete pokret i u njemu svako ima svoju ideju - to se raspada kao sapunica", dodaje.

"Razgovori DS i SNS da, ideološka saradnja ne"

Kaže i da bi svakoga od njih koji su otišli iz DS-a mogao da podseti zašto su izašli iz stranke, ali da to prvo uradi u četiri oka.

"Hajde da napravimo poštenu istoriju, ali skicu budućnosti DS-a. Program DS-a mora da se poštuje. DS nije odustao od svog programa na njemu mora da istraje. Postoji kontinuitet ideja koje nisu kompromitovane. Politiku koju smo vodili 1990. vodimo danas", dodao je.

Mićunović je upitao i ko je osnivačkim aktom ukazao na strateški pravac ujedinjenja sa Evropom, mirovnom politikom spasavao obraz Srbije u vreme najvećeg ratnog ludila, sprečavao krađu izbora i podigao Beograd na noge 1997, uvek budio Srbiju i ko danas može ponovo da je probudi, ko je organizovao 5. oktobar...

On je naveo da je to zapravo istorijski zadatak DS-a.