Đurić je ocenio da bi bilo dobro ako bi postojala makar teoretska šansa da se kazni neko od zločinaca, ali smatra da ne treba imati nerealna očekivanja.

"Da su hteli da kazne te ljude, oni ih ne bi držali u našoj južnoj pokrajini 16-17 godina na vlasti", rekao je Đurić za RTS odgovarajući na pitanje zašto je novi tužilac (iz SAD) tražio godinu dana da se upozna sa predmetima.

"Ako to budu hteli da urade, pretpostavljam da će imati određene političke motive, ali u svakom slučaju ne treba da se nadamo previše", naveo je Đurić.

Komentarišući navode o razgovorima država kvinte o KiM, Đurić je rekao da postoji nešto u onome što pišu mediji.

"Ne treba da imamo nedoumice. Oni su saglasni da je Kosovo za njih nezavisna država", kazao je Đurić.

On je poručio je da je Srbija za razgovor i kompromis i da neće prihvatiti jednostrana nametanja, te da o tome niko ne treba da ima dilemu.

Na pitanje kako ocenjuje stav Srpske pravoslavne crkve i preporuku da da se sačekaju "bolja vremena" za rešenje kosovskog problema, Đurić kaže da bi voleo je u preporukama više konkretnih predloga za rešenje, a ne samo isticanje problema.

''Mogli smo da vidimo da se pominje podela Kosova, ali nama niko to nije ponudio, niko nam nije ponudio da dobijemo makar deo teritorije naše pokrajine'', naglasio je Đurić.

On je naglasio da nije dobro da se u Srbiji stvara atmosfera u kojoj će važni društveni subjekti jedni druge sumnjičiti za odnos prema statusu KiM.

''Svi smo na istoj strani. Voleo bih da svi stavovi o KiM trebalo bi da budu što više u kontaktu sa stvarnošću'', kazao je direktor Kancelarije za KiM.

"Srbija će priznati Kosovo ako dobije sever"

Upitan kako se boriti za KiM u atmosferi kada pojedini političari iz Srbije u Prištini iznose stav o mogućoj razmeni teritorija, Đurić je ocenio da ima političara koji ne smatraju da je Srbiji potrebno jedinstvo.

Sud za OVK: Novi tužilac, pauza godinu dana

''Videli smo odlazak Čedomira Jovanovića u Prištinu i iznošenje stavova koji su protiv interesa Srbije. U Prištini kažete da praktično podržavate nezavisnost Kosova i članstvo u međunarodnim organizacijama, a to su uradili i Čedomir Jovanović, i Saša Janković i Đilas i mnogi drugi'', naveo je Đurić.

Istakao je da treba razmisliti da li to pomaže ili odmaže pregovaračkoj poziciji Srbije u trenutku kada se, kaže, borimo da spasimo šta se spasiti može.

''Da li možete da zamislite da neko od političara iz Prištine dođe u Beograd i razgovara sa Vojislavom Šešeljem, Boškom Obradovićem ili nekim drugim. Naravno da to nije moguće''