Za predlog predsednice parlamenta Maje Gojković glasalo je 156 poslanika, niko nije bio protiv niti uzdržan, dok jedan poslanik nije glasao.
Predsednik Komisije će biti poslanik SNS i predsednik Odbora za zdravlje Darko Laketić, a zadatak Komisije je da sagleda sve činjenice i okolnosti vezane za posledice NATO bombardovanja 1999. godine, kao i uticaj na životnu sredinu, sa posebnim osvrtom na posledice koje je ostavila upotreba projektila sa osiromašenim uranijomom.
Na prvoj konstitutivnoj sednici, Komisija je dužna da utvrdi metodologiju rada.
Predsednik Narodne skupštine na predlog Komisije može da angažuje naučne ili stručne institucije, kao i naučnike i stručnjake radi pomoći u radu Komisije.
Komisija ima obavezu da informiše Narodnu skupštinu periodično na šest meseci o svojim aktivnostima i dužna je do prvi preliminarni izveštaj sa predlogom mera podnese parlamentu do kraja 2020. godine.
Za sprovođenje ove odluke obezbeđena su sredstva u budžetu Srbije.
BURNA RASPRAVA
Poslanik Demokratske stranke Balša Božović ocenio je da vlast formiranjem komisije za istragu posledica NATO bombardovanja "bilduje patriotski kapacitet" i predložio komisiju za utvrđivanje posledica politike 1990-ih, dok mu je predsednica skupštine Maja Gojković odgovorila da je dobro da Srbija čuje kakav je stvarni politički stav demokrata.
"Ono što je nama loše jeste što smo odmah znali da će ova komisija, kada sledi rešavanje kosovskog pitanja i kosovskog čvora, da služi za dnevnu politiku", rekao je Božović.
Optužujući vlast da želi "da bilduje patriotski kapacitet", Božović je rekao da oni koji pokušavaju da utvrde da je osiromašeni uranijum štetan ne moraju ni da se sastaju zbog toga, jer je to poznato.
"Zašto 1999. godine niste vodili računa o zdravlju građana i zašto se tada nije vodilo računa o štetnim efektima koje je izazvalo NATO bombradovanje", upitao je Božović.
Predlažući komisiju za utvrđivanje posledica politike devedesetih godina, Božović je rekao da "ne postoji bomba koja je odnela toliko života i unesrećila ljude kao ta politika".
U nastavku je Božović dobio opomenu predsedavajućeg koji ga je pozvao da ne vređa.
Iz poslaničkih klupa odgovorila mu je Maja Gojković koja je inače i predložila formiranje Komisije koja treba da utvrdi posledice po zdravlje građana i životnu okolinu posle NATO bombradovanja 1999. godine.
Ona je prethodno rekla da to ne treba politizovati i da svi građani žele da saznaju istinu.
"Imam zamerku što ste prekidali Balšu Božovića u govoru", rekla je Gojković predsedavajućem, navodeći da Božovićev govor pomaže svima u parlamentu da znaju kako će demokrate glasati.
"Da je jedno ono što govore u medijima, da će svakako podržati formiranje komisije. S druge strane, parlament je pravo mesto da se javno pred građanima Srbije iznese stvarni politički stav i to smo danas imali prilike da čujemo", primetila je Gojković.
Ona je istakla da se takva diksusija nije mogla čuti u italijanskom parlamentu kada su njihove kolege radile istu stvar.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina