• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Manjinski jezici u Skupštini Srbije

Izvor MONDO/Tanjug

Narodnim poslanicima, pripadnicima nacionalnih manjina, biće omogućeno da se obraćaju Skupštini Srbije na svom jeziku, a uslove za to obezbediće parlament.

 Skupština Srbije - manjinski jezici Izvor: MONDO/Stefan Stojanović
Izvor: MONDO/Predrag Vujić


Reč je o pripadnicima manjina čiji broj u ukupnom stanovništvu prema poslednjem popisu dostiže najmanje dva odsto, a šansu da se obraćaju na jeziku svoje manjine omogućiće im izmene Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama koje će se sutra naći među 14 tačaka dnevnog reda nove sednice srpskog parlamenta.

Narodni poslanici koji pripadaju nacionalnoj manjini imali su i do sada mogućnost da se u parlamentu obraćaju na jeziku nacionalne manjine, ali to pravo nisu koristili.

Naime, važeće zakonsko rešenje iz Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina bilo je usmereno na bivšu Saveznu skupštinu, a kako je Srbija pravni naslednik Savezne Republike Jugoslavije, odnosno državne zajednice Srbija i Crna Gora predloženo rešenje se sada praktično usklađuje s postojećim državnim uređenjem.


Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak objašnjava za Tanjug da se tako važeća norma usklađuje s postojećim državnim uredenjem i Ustavom a u smislu utvrđene organizacije vlasti, te se ovo pravo vezuje, odnosno ostvaruje u Narodnoj skupštini.

U dosadašnoj parlamentarnoj praksi, jedno vreme pojedini zakoni su se prevodili na mađarski jezik, a poslanica SVM Elvira Kovač kaže za Tanjug da su se u ranijim skupštinskim sazivima na mađarski prevodili zakoni koji su značajni za pripadnike mađarske nacionalne manjine.

Kovač kaže da će se poslanici SVM i dalje u parlamentu obraćati na srpskom jeziku.

U međuvremenu, poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine podneli su amandman na predložene izmene zakona kojim se predviđa da se pravo da se narodni poslanici obraćaju na svom maternjem jeziku proširi i na one poslanike koji pripadaju manje brojnim nacionalnim manjinama.

LSV smara da bi predviđenim rešenje koje bi omogućilo da se samo pripadnici nacionalne manjine kojih ima najmanje dva odsto u ukupnoj populaciji, Slovaci, Hrvati, Rusini, Romi, Bugari, Rumuni, Vlasi ili Makedonci bili onemogućeni da se parlamentu obrate na svom maternjem jeziku.

Predlog poslanika LSV, kako se navodi, odnosi se i na pripadnike tih ostalih manjina, tačnije na pripadnike svih koji pripadaju nacionalnoj manjini koja ima formiran Nacionalni savet.

Ta stranka, naime, uverena je da bi na taj način u potpunosti ostvarile afirmaciju i brojne manje nacionalne manjine, a ne samo one koje imaju određeni udeo u ukupnom stanovništvu Srbije.



Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ognjen

Samo u Srbiji možeš da studiraš na maternjem jeziku (koji nije srpski), da govoriš pred parlamentom na bilo kom jeziku. Mi ćemo platiti prevodice za tako nebitne stvari. Nisam siguran da neki Srbin može u Mađarskoj npr. da polaže na srpskom ? Ili npr. daš albancu 30.000 dinara mesečno da studira u NS i BG, ne mora da ima bodova, nema veze što ne zna jezik na kom uči predmet, svi profesori ih puštaju i onda ja dođem i obori me zbog jednog boda ne mogu na budžet.... MOZAK ????? Hvala Srbijo!

special image