Reč je o pripadnicima manjina čiji broj u ukupnom stanovništvu prema poslednjem popisu dostiže najmanje dva odsto, a šansu da se obraćaju na jeziku svoje manjine omogućiće im izmene Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama koje će se sutra naći među 14 tačaka dnevnog reda nove sednice srpskog parlamenta.
Narodni poslanici koji pripadaju nacionalnoj manjini imali su i do sada mogućnost da se u parlamentu obraćaju na jeziku nacionalne manjine, ali to pravo nisu koristili.
Naime, važeće zakonsko rešenje iz Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina bilo je usmereno na bivšu Saveznu skupštinu, a kako je Srbija pravni naslednik Savezne Republike Jugoslavije, odnosno državne zajednice Srbija i Crna Gora predloženo rešenje se sada praktično usklađuje s postojećim državnim uređenjem.
Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak objašnjava za Tanjug da se tako važeća norma usklađuje s postojećim državnim uredenjem i Ustavom a u smislu utvrđene organizacije vlasti, te se ovo pravo vezuje, odnosno ostvaruje u Narodnoj skupštini.
U dosadašnoj parlamentarnoj praksi, jedno vreme pojedini zakoni su se prevodili na mađarski jezik, a poslanica SVM Elvira Kovač kaže za Tanjug da su se u ranijim skupštinskim sazivima na mađarski prevodili zakoni koji su značajni za pripadnike mađarske nacionalne manjine.
Kovač kaže da će se poslanici SVM i dalje u parlamentu obraćati na srpskom jeziku.
U međuvremenu, poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine podneli su amandman na predložene izmene zakona kojim se predviđa da se pravo da se narodni poslanici obraćaju na svom maternjem jeziku proširi i na one poslanike koji pripadaju manje brojnim nacionalnim manjinama.
LSV smara da bi predviđenim rešenje koje bi omogućilo da se samo pripadnici nacionalne manjine kojih ima najmanje dva odsto u ukupnoj populaciji, Slovaci, Hrvati, Rusini, Romi, Bugari, Rumuni, Vlasi ili Makedonci bili onemogućeni da se parlamentu obrate na svom maternjem jeziku.
Predlog poslanika LSV, kako se navodi, odnosi se i na pripadnike tih ostalih manjina, tačnije na pripadnike svih koji pripadaju nacionalnoj manjini koja ima formiran Nacionalni savet.
Ta stranka, naime, uverena je da bi na taj način u potpunosti ostvarile afirmaciju i brojne manje nacionalne manjine, a ne samo one koje imaju određeni udeo u ukupnom stanovništvu Srbije.
Partizan u ABA mora da dobije pojačanje: Željko mu našao ulogu, da ne bude prvi precrtan!
"Bilo je čudnih odluka...": Drčelić se oglasio nakon poraza Zvezde u Evroligi!
Mesec dana Partizanovih poraza: Evroligaška sezona već izmiče iz ruku crno-belima
Zamenio Srbiju Bosnom i Hercegovinom, pa doživeo debakl 7:0! Košmarni debi Baždara za novu reprezentaciju
Otac Predrag Popović u nesvakidašnjem izdanju: Evo kako uživa i čime sa bavi kada nije u crkvi