Današnje uvrede hrvatskog premijera Andreja Plenkovića na račun Srbije u Evropskom parlamentu Saveta Evrope samo su nastavak ignorantskog odnosa šefice hrvatske diplomatije Marije Pejčinović Burić, koja je u ponedeljak odbila da odgovori na niz pitanja srpskih poslanika u vezi sa položajem Srba u Hrvatskoj.

Pejčinović Burić se u svom jučerašnjem obraćanju osvrnula na zaštitu prava nacionalnih manjina, kao jedan od prioriteta hrvatskog predsedavanja.

Pitanja koja su joj nakon izlaganja uputili članovi srpske parlamentarne delegacije ticala su se prava Srba kao nacionalne manjine u Hrvatskoj - proporcionalnog zapošljavanja Srba i drugih nacionalnih manjina u javnom sektoru, kao i upotrebe srpskog jezika i ćiriličnog pisma, koje su garantovane Zakonom o pravima nacionalnih manjina iz 2002. godine.

Takođe, otvoreno je upitana o nestalima tokom sukoba iz devedesetih, povraćaju imovine i vlasničkih prava u skladu sa Bečkim sporazumom, ali je zatražena i ocena saradnje sa Beogradom u vezi sa položajem hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.

Šefica srpske parlamentarne delegacije Aleksandra Tomić je za Tanjug rekla da je Pejčinović Burić odbila da odgovara na pitanja srpskih poslanika, uz paušalnu ocenu da su prava nacionalnih manjina u Hrvatskoj zaštićena i da se Zakon i Ustavne odredbe o pravima nacionalnih manjina poštuju.

Pitanja su postavili parlamentarci Aleksandra Tomić, Zarko Obradović, Elvira Kovač, Bilja Pantić Pilja i Aleksandar Šešelj.

Tomić za Tanjug kaže da Pejčinović Burić nije odgovorila ni na jedno pitanje srpskih parlamentaraca, a kada je pitanje postavio Aleksandar Šešelj, ona se ponela kao da ga je prečula.

Šešelj, mlađi, pitao je Pejčinović Burić - "kada će Hrvatska vratiti otetu teritoriju Republike Srpske Krajine ljudima koji su bili prinuđeni da pobegnu od ustaškog noža".

Šešelj mlađi u Strazburu:Hrvatska da vrati Krajinu

Naglasio je da su Hrvati tokom operacije "Oluja", "okupirali srpsku teritoriju, ubili oko 1.000 i proterali gotovo pola miliona Srba".

Prema rečima Tomić, šefica hrvatske parlamentarne delegacije odmah je zatražila sastanak kod nove predsednice PS SE Lilijan Morie Paskije, na koji je pozvana i šefica srpske delegacije a u vezi navodnog govora mržnje Aleksandra Šešelja.

Nastavak je usledio danas, kada je premijer Andrej Plenković na krajnje neprimeren način izneo skandaloznu tvrdnju da je tokom sukoba 90-tih zvanični Beograd bio agresor, a Hrvatska žrtva.

Srpska delegacija u PS SE je na to uputila oštar protest predsednici Lilijan Mari Paskije zatraživši hitan sastanak zbog neprimerenog obraćanja premijera Plenkovića, ali i nereagovanja predsednice.

Nove provokacije Plenkovića: Dačić ne zna istoriju

Plenković je, naime, u odgovoru na juče postavljeno pitanje poslanika Aleksandra Šešelja hrvatskoj šefici diplomatije Mariji Pejčinović Burić, na krajnje neprimeren način izneo tvrdnju da je tokom sukoba devedesetih godina Srbija bila agresor, a Hrvatska žrtva.

Isprovociran iskrenim pitanjima o ugroženim pravima Srba u Hrvatskoj, premijer Plenković je nastavio sa uvredama na račun države Srbije, kažu u srpskoj parlamentarnoj delegaciji.

Plenković: Velikosrpska agresija nije floskula

Delegacija Srbije smatra da predsednica PS SE Paskije nije reagovala pravovremeno i da je prekršila pravila o radu, dozvoljavajući Plenkoviću da nastavi sramno izlaganje.

Dosadašnja praksa u PS SE ne beleži da jedan premijer drži predavanje poslaniku PS SE, kršeći osnovni princip slobode govora.