Predsednik samoproglašene Republike Kosovo kaže da korigovanje granica između Kosova i (uže) Srbije podrazumeva odbijanje svake pomisli o podeli Kosova ali uključuje zahtev za pripajanje Preševske doline Kosovu, i time otklonio dilemu da li misli na razmenu teritoriju, koja je ostala da "visi u vazduhu" posle ranije izjave.
"Ja ističem da ću u okviru korigovanja granica jasno reći 'ne' podeli (Kosova) i 'da' pripajanju Preševske doline Kosova", kazao je kosovski predsednik u intervjuu za Glas Amerike, program na albanskom jeziku.
"Ni u kakvim okolnostima, ni pod kojom cenom, ni od koga se ne može nametnuti podela Kosova, ali istovremeno treba da budemo svesni da će se obeležavanje granice između Kosova i Srbije dogoditi, ili će biti korekcija granice", kazao je Tači i dodao da korigovanje granica ne predstavlja nikakav domino efekat za Kosovo ili region.
Prema njemu to podrazumeva da se konačno u dijalogu koji će se dogoditi odrede granice između Kosova i Srbije i da na tome treba da rade zajedno sa međunarodnim faktorima.
"Međutim, zahtev predstavnika Preševske doline da ostvare svoje pravo iz Deklaracije iz 1992. godine, da se pripoje Kosovu, je nešto što je realno i ono će se naći na stolu dijaloga kako bi se jednom zauvek rešilo", kazao je Tači.
On je ponovio da će konačni sporazum biti okončan međusobnim priznanjem, da neće biti smetnji za učlanjenje u Ujedinjene nacije i da jedino takvim završetkom konačni sporazum ima smisla.
"Kažem da će biti vrlo težak proces, bolan, ali želim da se nadam da će biti pobednički, biće balansirani sporazumom obe strane koji će biti prihvatljiv i za EU, SAD i NATO. Dobrovoljni sporazum strana, Kosova i Srbije, koji neće moći da bude odbijen i biće prihvatljiv i od međunarodnog faktora i protiv koga niko ne može da bude, niti će biti", kazao je Tači.
U ranijoj izjavi, tokom posete Privrednoj komori Kosova, kosovski predsednik je rekao da je zahtev predstavnika Albanaca iz Preševske doline za ujedinjenje sa Kosovom postao institucionalan.
Prema njegovim rečima, ukoliko se dve strane sa tim saglase, kako izveštava portal Koha.net, taj sporazum ne može da spreči ni Evropska unija, ni NATO ni SAD.
Iako ne zna tačan datum nastavka razgovora Tači je rekao da će se tokom avgusta i septembra povećati dinamika sastanaka u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije koji treba da se završi pravno obavezujućim sporazumom.
Tači je takođe rekao da će se demarkacija sa Srbijom dogoditi i tu će biti korigovanja granica, ne objašnjavajući šta to konkretno znači i o kakvim se korekcijama radi.
Međutim profesor međunarodnog prava, bivši rektor Univerziteta u Prištini i bivši predsednik Ustavnog suda Kosova Enver Hasani za agenciju Beta kaže da sa ustavnog stanovišta ta su pitanja regulisana članom 18. Ustava Kosova i traže da predstavnici naroda nadgledaju stvari koje se tiču teritorije, političkih alijansi, zaduživanja u inostranstvu i drugo.
"Teritorijalne promene koje se događaju uz saglasnost obeju strane su uvek bile i biće dozvoljene. To je bio i stav Badinterove komisije i svakog drugog međunarodnog dokumenta pre i posle toga", rekao je profesor Hasani.
Prema njemu što se tiče normi teritorijalnog integriteta radi se o najstabilnijim i najpreciznijim normama međunarodnog prava.
Preševska dolina, o kojoj govori Tači, obuhvata opštine juga centralne Srbije - Bujanovac i Preševo, ali i u ponekad i Medveđu, u kojoj je većinsko srpsko stanovništvo.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti