Raspored stajanja zvanica, šefova država i vlada, na svečanosti u Parizu izazvao je ne malo čuđenje i negodovanje mnogih zvanica, posebno zbog mesta koje je dobio Hašim Tači - odmah iza ruskog predsednika Vladimira Putina i to u dva navrata - na samoj ceremoniji i na Forumu.

Na ceremoniji srpski predsednik se nalazio u redovima s druge strane, nasuprot vodećim svetskim i evropskim liderima.

"Knedla u grlu zbog rasporeda sedenja"

Značajnu ulogu Tačija na ceremoniji, ali i poziciju hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović u prvom redu, komentarisao je juče srpski predsednik:

"Niste u najmoćnijoj petorci imali mogućnost da vidite ljude iz regiona. Tači je imao bolju poziciju od svih nas. Za Hrvatsku sam mogao da razumem - ako je po abecednom redu. Sumnje ne bih iznosio, mada mislim da bih tačno pogodio šta se tu desilo", izjavio je Vučić.

"Nije to imalo veze ni s azbučnim redom, ne znam kako je i ko je poređao. Kod mene su bili predstavnici Letonije. Ali, da pravim tamo skandal nije bilo ni mesta niti ima smisla. Imali smo važne i dobre razgovore, obavili dobar posao za našu zemlju", rekao je Vučić i dodao da "sumnja šta se tamo desilo, ali o tome ne može da govori javno".

Povodom ove "greške" za koju se francuski ambasador u Srbiji već izvinio, Vulin kaže:


"Neću da se pravim da sam više uvređen od bilo kog drugog građanina Srbije. Naravno da je to bilo teško, najteže je bilo našem predsedniku. On je doneo hrabru i državničku odluku da ostane."

On je naglasio da bi predsedniku Vučiću bilo mnogo lakše da je ustao, otišao, rekao ono što oseća i misli u tom trenutku, ali na godišnjicu pobede u Prvom svetskom ratu, kada su naši preci ostvarili tu sjajnu i veliku pobedu i bez kojiih ne bi bilo ni srpske zastave, ni srpskog predsednika, "ispalo bi da nas je jedan Hašim Taši oterao sa mesta gde smo mi pobedili, gde je milion naših predaka, svojim kostima i svojom krvlju, napravilo taj veliki spomenik evropske slobode".

"Mislim da je uradio to što je trebalo da uradi. Uradio je to kao državnik. Ne bi svako imao tu hrabrost, državničku hrabrost, kao što je on imao i apsolutno podržavam to što je uradio. Onaj ko je dozvolio da se Tači nađe tamo gde mu nije mesto trebalo bi da oseća stid. Ne verujem da će osećati stid. To jeste bio pokušaj da se Srbija izbaci sa te velike fotografije pobednika u Prvom svetskom ratu i da ono što smo osvojili velikom pobedom naših predaka sada izgubimo. Nisu uspeli u tome. Da li su nas uvredili? Jesu. Ali nisu uspeli da nas ponize i odvedu tamo gde nam nije mesto", izjavio je novinarima ministar Vulin.

Upitan da prokomentariše da li je 11. novembar za nas Dan pobede ili Dan primirja ministar Vulin je rekao da je za Srbiju to, bez svake sumnje, Dan pobede.

"Dan primirja je možda bio za neke druge. Za nas, koji smo pobedili u Prvom svetskom ratu tako što smo preživeli. Srbiji je bilo namenjeno potpuno uništenje. Srbija je trebalo potpuno da nestane. Podsetiću vas na saopštenje austro-ugarske vrhovne komande koje kaže da 1915. godine prestaje da izdaje Kominike sa srpskog ratišta jer srpske vojske i države više nema, da više nema o čemu ni da se izveštava. Nama je bilo predviđeno potpuno uništenje. Mi smo pobedili, za nas je to Dan pobede. A za one koji su se možda malo posvađali to je bio Dan primirja. Nas su hteli da unište", izjavio je ministar Vulin.