Kosovo - sudovi na severu prrestali da rade
MONDO, Matio Milojević (ilustracija) 

Nakon vanrednih sednica skupština opština sa srpskom većinom na severu Kosova, čelnici Kosovske Mitrovice, Leposavića i Zubinog Potoka i Zvečana podneli su ostavke.

Na taj način su se i predsednici opština, a i sudije solidarisali sa građanima i protestima koje građani organizuju zbog mera Priština i kršenja ljudskih prava Srba na KiM.

Vučić: Optužuju nas za Interpol!

Predsednik suda Nikola Kabašić uputio je pismo šefovima međunarodnih misija i pojedinim uticajnim ambasadama na KiM.

U pismu se između ostalog navodi navodi:

"Mi, srpske sudije integrisane u sudski sistem Kosova, obraćamo Vam se zbog problema sa kojiam srpsko stanovništvo živi i sa kojiam se suočava. Imajući u vidu da delimo sudbinu srpskog naroda, koji se nekoliko dana za sopstveno pravo na život, osećamo da je naša dužnost da vam se obratimo na ovaj način, bez štete po princip depolitizacije i osnovne principe na kojima se bazira naš sudski rad.

Ovo pismo, prema tome, nema političku konotaciju , politički motiv ili poruku. To je protest protiv kršenja osnovnih ljudskih vrednosti čitavog srpskog naroda na Kosovu. Kao sudije, svesni smo svoje uloge kao čuvara vladavine prava i garanta poštovanja ljudskih prava i sloboda. Naša dužnost i obaveza je da čuvamo i branimo te principe, bez obzira na sistem u kojem radimo."

Kao sudije koje su integrisane u sudski sistem Kosova više od godinu dana, mi ističemo da he naša dužnost da poštujemo zakone, bilo nacionalne bilo međuanrodne, kako bismo zaštitili prava svih građana Kosova, navodi se u pismu.

Ostavke čelnika opština na severu Kosova!

Kao profesionalci, duboko smo uvereni da su vladavina prava i poštovanje fundam,entalnih ljudskih prava i sloboda iznad postojećeg institucionalnog okvira ili političkih odluka. To je razlog zašto podižemo glas protiv odluke o uvođenju taksi od 100 odsto na srpske proizvode kao i protiv zabrane štampe, knjiga i ulaska/izlaska sportistima na i sa Kosova, ističe se u pismu Kabašića.

"Pored toga što takva odluka predstavlja kršenje SSP i CEFTA sporazuma, protestujemo jer je to odluka koja direktno ugrožava osnovna ljudska prava i slobode srpskog naroda na Kosovu, kao i njihov opstanak.

Prodavnice ostaju bez hleba, mleka, ulja i drugih osnovnih namirnica. Srpska štampa i knjige na srpskom se ne mogu više kupiti. Sportistima se zabranjuje ulazak ili izlazak sa Kosova, i svi sportski doigađaji su otkazani. Uskoro neće biti zaliha lekova, medicinske opreme i boca sa kiseonikom.

To su činjenice koje ilustruju trenutno stradanje srpskog naroda.

U isto vreme, one ilustruju i kršenje najznačajnijih međuanrodnih dokumenata o zaštiti ljudskih prava..", navodi se u pismu.

U pismu se na kraju apeluje da predstavnici misija međunarodnih organizacija i ambasada utiču na Prištinu da promeni ponašanje i uspostavi normalnu situaciju i poverenje srpskih građana.