Skupština Srbije raspravlja o amandmanima na Predlog zakona o centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja na koji je podneto više od 520 amandmana.

Na predloženi budžet za sledeću godinu i set pratećih zakona podneto je 179 amandmana, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo ocenio da 34 nisu u skladu sa zakonima.

Poslanik Nove Srbije - Pokret za spas Srbije Ðorđe Vukadinović kazao je da praksa podnošenja amandmana na prvi član prve tačke traje već godinu dana i da vlast na taj način želi da onemogući opoziciju da govori.

“Nigde u parlamentarnom svetu ne postoji da većina podnosi amandmane, da ih vlada odbije i da se na taj način uskrati opoziciji da govori, jer će se pričati samo o prvoj tački”, rekao je Vukadinović.

On je naveo da je predloženi budžet najvažnija tačka o kojoj bi trebalo da se raspravlja, ali da poslanici neće stići da razgovaraju o tome.

Haos u Skupštini: Poslanik uneo sliku, Gojković ljuta


Vukadinović je kritikovao predloženi budžet, jer se u njemu predlaže 250 miliona dinara za izgradnju Nacionalnog stadiona.

Gojković mu je odgovorila da ne može da govori o čemu hoće i pozvala ga je da se vrati na tačku dnevnog reda (Predlog zakona o centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja) istovremeno ga pozivajući da ne iznosi “izmišljotine” o radu parlamenta.

“Nemojte da mutite vodu da vas neko sprečava da govorite o dnevnom redu. Dužna sam da usmerim poslanike da govore o amandmanima koji su predloženi na prvu tačku. Ne mogu da dozvolim da se plasiraju izmišljotine o radu parlamenta”, rekla je predsednica parlamenta Maja Gojković.

Vukadinović je kazao, obraćajući se Gojković, da mu može oduzeti reč ili da ga kazni, ali da on mora da obavesti javnost da se neće govoriti u pojedinostima o budžetu za 2019. godinu.

“Mi sve vreme radimo striktno po Poslovniku o radu skupštinu. Svako ima vreme koliko je dobio na izborima, ni manje ni više. Ako imate amandmane, iskoristite svoje vreme ili vreme koje ste dobili pravljenjem novih poslaničkih grupa, ali nemojte da pričate da nešto nije u skladu sa Poslovnikom”, rekla je Gojković.


Sednicu je obeležila nova polemika između poslanika SRS i SDPS koja u parlamentu traje već neko vreme, a počela je uoči izbora za Nacionalne saveete nacionalnih manjina.

Poslanica SRS Vjerica Radeta ponovo je postavila pitanje premijerki Ani Brnabić dokle će ministar Rasim Ljajić biti u Vladi Srbije, a poslanik SDPS Muamer Bačevac je rekao da su radikali “najamnička partija koja ne brine o interesima Srbije”.

Rekao je da su radikali stranka u umiranju, a da je predsednik SRS Vojislav Šešelj rijaliti zvezda koja sebe naizva vojvodom, što je, kako je naveo, skrnavljenje “Stepe Stepanovića”.

On je rekao i da je Šešelj isterao jednu porodicu iz Hrvatske iz Zemuna kako bi u taj stan uselio svoju najbližu saradnicu.

“Eto kako se brani Srbija, otimanjem tuđeg”, rekao je Bačevac.

Radeta je podsetila da je Ljajić 2012. godine rekao da je njegova koalicija sa SNS diskutabilna sa moralnog aspekta i da je to uradio da bi sačuvao stranku, te da je molio Borisa Tadića da mu dozvoli da se prikloni SNS.

“Nije dobio tu saglasnost, onda je rekao da to što radi jeste diskutabilno sa moralnog aspekta”, rekla je Radeta. Kaže i da Bačevac brani Ljajića, jer mu je “omogućio da napravi velelepnu vilu i to na trotoaru u Novom Pazaru”.

“Da sam predstavnik EU sad bih pozvala obe strane na smirivanje situacije… ali u ime parlamenta vas molim da se vratimo na dnevni red”, rekla je Maja Gojković.

Povredu Poslovnika o radu reklamirao je i Nemanja Šarović iz SRS, a Gojkovićeva je onda odredila pauzu od 10 minuta rekavšu da “ne može da sluša tirade o povredi poslovnika i da trpi maltretiranje na poslu”.

“To se zove politički mobing”, rekla je Gojković.