Predsednik tzv. Kosova Hašim Tači nastavlja da vodi dijalog sa Beogradom, a formiranje vladinog tima nije omelo njegove nadležnosti u tom procesu, piše prištinska GazetaExpres onlajn.

"Zakon se ne meša u ovlašćenja predsednika već samo daje pravnu osnovu za funkcionisanje delegacije", rekao je Haradinaj novinarima nakon sednice Vlade.

Haradinajev novi "rat" protiv Srbije i EU

Kosovska Vlada usvojila je danas Nacrt zakona o dijalogu sa Beogradom i prosledila ga parlamentu.

Reč je o zakonu koji reguliše odgovornost i nadležnosti članova tzv. pregovaračkog tima u procesu dijaloga.

Inače, ovaj zakon je usvojen na zahtev opozicionog SDP, Špenda Ahmetija, koji je jedan od dvojice koordinatora u timu, a donošenje tog zakona bio je uslov da ta stranka podrži kosovski budžet za narednu godinu.

Dačić: Pa neka NATO sastavi priručnik KO MOŽE NA SEVER

Vlada je odobrila i 300.000 evra budžetskih sredstava za funkcionisanje tima za dijalog.

Haradinaj je pod pojačanim pritiskom Zapada, prvenstveno EU, odakle je na kraju diplomatskog okolišanja jasno rečeno da Brisel u pitanju dijaloga Beograda i Prištine razgovara samo sa predsednicima Srbije i Kosova, a ne i sa Vladom tzv. Kosova.

LJIMAJ JE OPTIMISTA, ALI NIJE BAŠ SVE SJAJNO

Kosovski portal Indeksonline prenosi izjavu potpredsendika Vlade Fatmira Ljimaja, o tome da je "državna delegacija" za razgovore sa Srbijom dobila svu moguću podršku kosovskog predsednika, premijera i predsedavajućeg parlamenta u Prištini, a da u prvih deset dana januara putuje na poziv EU u Brisel.

U tom će nastupu, kako je rekao, Kosovo imati jedinstven glas i zajedničku platformu, zašta su, kaže, dobili "pozitivne signale".

"Idemo ka ujedinjavanju snaga i jednoj jakoj adresi koja će biti spremna da pregovara o potencijalnom finalnom sporazumu sa Srbijom", dodao je Ljimaj.

Ljimaj je naveo da će prištinska strana pokrenuti oko 12 tema koje su, kako kaže, u interesu Kosova, a reč je o temama poput nestalih lica, ekonomije, imovine...

Međutim, dve najveće opozicione stranke na Kosovu Liga demokrata Kosova (LDK) i Samoopredeljenje u pismu visokoj predstavnici za spoljnu politiku EU, Federiki Mogerini ističu da novoizabrani pregovarački tim vlade ne može predstavljati "tim jedinstva" niti okarakterisati kao "široka podrška procesu dijaloga" jer za njega nisu glasale ove dve partije.

U pismu visokoj predstavnici Federiki Mogerini i komesaru za proširenje Johanesu Hanu ove dve partije podsećaju da sa 44 poslanika u Skupštini čine najveće opozicione partije u Skupštini, kao i da su na izborima 2017 dobili 50 odsto glasova, ali i da je ova podrška građana konstantna godinama.