Paljenjem sveća počast su odali i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić, šef Kancelarije za KIM Marko Đuirić, ministar odbrane Aleksandar Vulin...

Nakon paljenja sveća Milena Ivanović je zajedno sa predsednikom i premijerkom napustila Hram.

Ivanovićevu udovicu i državne zvaničnike ispred Hrama Svetog Save sačekao je veliki broj građana koji su, takođe, zapalili sveće povodom godišnjice Ivanovićevog ubistva.

Milena Ivanović je za TV Pink rekla da nikoga od njih nije lično zvala, jer ne želi da politizuje tragediju koja ju je zadesila.

"Oliver Ivanović živi i Oliver Ivanović će živeti sve dok živimo mi koji smo ga voleli. Meni je drago da je danas bilo puno ljudi koji su želeli da budu sa nama, i da na ovako miran i dostojanstven nacin obeležimo godišnjicu od ubistva", rekla je Ivanovićeva.

Ona je dodala da veruje da će se slučaj ubistva Olivera Ivanovica rešiti i da će se uskoro saznati imena ubica i nalogodavaca ubistva.

Dodaje da je njenom sinu nije lako, ali da mu je danas bilo važno da dođe u Hram jer je tu dolazio sa ocem kada god su bili u Beogradu.

undefined hram

Oliver Ivanović je ubijen na današnji dan u Kosovskoj Mitrovici ispred stranačkih prostorija u 8.15 časova.

Milena: Značajan pomak u rasvetljavanju ubistva

Ubijen je  sa više hitaca u leđa, dok je ulazio u stranačke prostorije u severnom delu Kosovske Mitrovice.

Danas je i na tom mestu odata počast Ivanoviću.

Članovi porodice, stranačke kolege, sugrađani I prijatelji su zapalili sveće i položili vence.

Funkcionerka GI SDP Ksenija Božović je zatražila da se pronađu i adekvatno kazne ubice Olivera Ivanović.

Na pomenu su bili i predstavnici političkih partija Srba sa Kosova, koji su podržavali njegovu politiku, kao i ministar u Vladi Srbije Rasim Ljajić.

"Kamere proradile minut, dva posle ubistva Ivanovića"

Oliver Ivanović je bio je i državni sekretar za Kosovo i Metohiju u nekadašnjem Ministarstvu za Kosovo i Metohiju.

Kada je 1999. godine formirano Srpsko nacionalno veće, Ivanović je bio predsednik njegovog Izvršnog odbora za severno Kosovo, odakle je smenjen 2001. godine.

Kada su vlade SRJ i Srbije formirale Koordinacioni centar za Kosovo i Metohiju, postavljen za šefa Službe za ekonomski razvoj i rekonstrukciju.

Od 2008. godine nalazio se mestu državnog sekretara u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju.

Ivanović je od januara 2014. godine zajedno sa još četvoricom Srba bio pritvoren u zatvoru u Kosovskoj Mitrovici, gde su ga teretili za ratni zločin nad civilnim stanovništvom na Kosovu i Metohiji 1999. i 2000. godine.

Euleks je optužnicu podigao u novembru 2014. godine, a suđenje je počelo 18. decembra te godine.

Ivanović je u avgustu 2015. godine je započeo štrajk glađu zbog odbijanja da ga puste da se brani sa slobode, a zatim je, zbog narušenog zdravlja, prebačen u bolnicu u Kosovskoj Mitrovici.

Na devet godina zatvora je osuđen 21. januara 2016. godine, a ta je presuda zatim ukinuta, da bi avgusta 2017. godine krenulo ponovljeno suđenje u tom postupku.

Ivanoviću je, inače, u julu 2017. godine zapaljen automobil u Kosovskoj Mitrovici, a 2005. godine pod njegov službeni automobil je podmetnuta bomba.

Rođen je 1. aprila 1953. godine u porodici crnogorskog porekla u selu Rznić kod Dečana, a osnovnu školu i srednju mašinsko-tehničkog smera.

Zbog želje da postane pilot upisao je Vojnu akademiju u Zagrebu, gde je počeo ozbiljno da trenira karate, da bi vrlo brzo stekao međunarodni ugled, te postao velemajstor, trener, a zatim i međunarodni sudija.

Nakon tri godine studija napustio je Vojnu akademiju, jer je ustanovljeno da ima urođeni oštećeni vid, vraća se na Kosovo gde je završio Mašinski fakultet. Naknadno je apsolvirao i na Ekonomskom fakultetu u Prištini.

Ivanović je govorio engleski, albanski i italijanski jezik.

Živeo je u Kosovskoj Mitrovici. Bio je u braku i imao četiri sina i ćerku.