U godišnjem izveštaju o stanju ljudskih prava, koji je za 2018. godinu objavljen večeras, američka vlada u delu koji se odnosi na Srbiju, navodi se da je Vlada Srbije preduzela korake u procesuiranju zvaničnika koji su učestvovali u kršenju ljudskih prava u policiji i na drugim funkcijama u vlasti, ali da mnogi posmatrači (watchdogs - aktivisti za ljudska prava i uzbunjivači javnosti) veruju da brojni slučajevi korupcije, socijalnog i nasilja u porodici i drugih zloupotreba nisu prijavljeni i prolaze nekažnjeno.
Na početku izveštaja navodi se da još nije napravljen bilo kakav značajni napredak ka ostvarivanju pravde za žrtve u slučaju nestanka i ubistva trojice braće Bitići (američkih građana poreklom s Kosova) 1999. godine, a da vlasti u Beogradu navode da nastavljaju istragu.
U Srbiji, zakon predviđa krivične sankcije za korupciju vladinih zvaničnika, međutim postoji široko rasprostranjeno mišljenje javnosti da se zakon ne sprovodi dosledno i sistematski i da su neki visoki funkcioneri umešani u korupciju, ostali nekažnjeni.
U Izveštaju Evropske komisije o Srbiji za 2018. navodi se da je zemlja postigla određeni napredak u borbi protiv korupcije, uprkos brojnim izveštajima o postojanju korupcije, dodaje se u izveštaju.
Međutim, uprkos izjavama vlasti da se bore protiv korupcije, vladin Savet za borbu protiv korupcije i nevladina organizacija Transparentnost Srbija nastavljaju da ukazuju na nedostatak transparentnosti vlade.
Ustav predviđa slobodu izražavanja, uključujući štampu, ali nedostatak transparentnosti vlasništva nad medijima, nastavak učešća vlade u medijskom vlasništvu kao i pretnje i napadi na novinare ugrožavaju njihove slobode.
Nezavisni posmatrači tvrdili su da je 2017. bila jedna od najgorih godina za slobodu štampe u zemlji i da je trend smanjene slobode medija nastavljen tokom naredne 2018. Iako postoje nezavisni mediji, pritisak vlasti na medije se produbljuje uz kontrolu koja se sprovodi i preko prihoda od reklamiranja i izdvajanja (iz budžeta) putem donacija, piše u izveštaju.
Ustav predviđa nezavisno sudstvo, ali sudovi su i dalje podložni korupciji i političkom uticaju. Evropska komisija u izveštaju za 2018. navodi da iako ima određenog napretka, prostor za politički uticaj na pravosuđe izaziva zabrinutost.
Ustav i zakoni predviđaju pravo na pravično i javno suđenje i nezavisno sudstvo uglavnom poštuje to pravo. Siromašni optuženi su teškom mukom obezbeđivali advokate, jer Srbija nema funkcionalan sistem besplatne pravne pomoći u svim situacijama.
Ustav predviđa slobodu okupljanja i vlada generalno poštuje ta prava kao i pravo na slobodno udruživanje, verske slobode. Ustav predviđa i slobodu kretanja u zemlji, putovanja u inostranstvo, emigraciju i repatrijaciju i vlada generalno i ta prava poštuje, dodaje se u izveštaju američkog Ministarstva inostranih poslova.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!