• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Svetlosnim godinama udaljeni od rešenja za Kosovo"

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Nemački stručnjak za Balkan Volfgang Išinger, tvorac plana o rešenju kosovskog problema po modelu "dve Nemačke" iz 2007. godine, kaže da rešenje za Kosovo nije ni blizu.

Kako je rekao, bio bi prvi koji bi pozdravio, ukoliko postoji plan koji nailazi na široku podršku u srpskom društvu i parlamentu, kao i jednako široku podršku na Kosovu.

Tada bi, rekao je Išinger za "Politiku" od petka, postojale pretpostavke da se ne stvori bure baruta i novi problem.

"Trenutno smo miljama, da ne kažem svetlosnim godinama, udaljeni od takvih pretpostavki i uslova i mogu samo snažno da pozdravim to što predsednik Vučić, kako mi je rekao, svu svoju energiju ulaže u traganju za mogućnostima za rešenje ovog pitanja", rekao je Išinger.

Najteži problem u regulisanju odnosa između Beograda i Prištine je međunarodno priznanje jednog i drugog entiteta, istakao je Išinger, podsetivši da je takozvani Išingerov plan imao za predmet zaključenje sporazuma između Beograda i Prištine bez uzajamnog međunarodnog priznanja.

"Nije se mnogo šta promenilo u proteklih desetak godina, još je ogroman problem međunarodnog priznanja", navodi Išinger.

Išinger: Za Kosovo nemački model iz 1972.

Prema njegovim rečima, vredelo bi razmišljati o tome da li određeni elementi iz takozvanog Išingerovog plana mogu da se primene na današnju situaciju.

"Ako neko ima bolji plan, treba ga uzeti. Međutim, ako nema, možda bi neki elementi plana iz 2007. mogli da budu korisni", smatra Išinger.

Išinger: Šanse za preokret veoma male

Ukoliko bi mogao da se postigne sporazum između Beograda i Prištine o promeni granica i ukoliko se slože obe vlade i oba parlamenta, onda nema ničega što načelno, iz ugla međunardonog prava, govori protiv takvog rešenja, zaključio je Išinger za Politiku.

Išinger, koji od 2009. godine predsedava najvećem svetskom forumu gde se razmatraju izazovi savremenog sveta - Minhenskoj konferenciji o bezbednosti, ovih dana ponovo je u Beogradu zbog nastupa na međunarodnoj konferenciji "Balkanski dijalog", a imao je i radni ručak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Išinger je izrazio zahvalnost na pozivu predsednika Vučića da bude njegov gost i da tom prilikom imaju iscrpan razgovor, a takođe je, kako kaže, zahvalan predsedniku Vučiću jer se odazvao pozivu u februaru i zajedno sa mnogim stručnjacima i političarima, uključujući i Hašima Tačija, razgovarao o mogućnostima za rešavanje kosovskog pitanja

Komentari 22

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sinisa

Srbi su branili svoju zemlju tokom Prvog svetskog rata! Srbi su branili svoju zemlju tokom Drugog svetskog rata! Srbi su branili svoju zemlju u poslednjem ratu! Ali danas dobrovoljno daju svoju zemlju neprijatelju (EU)!

unutrašnji dijalog

@Sinisa Mnogo je kontradiktornih stavova. Prvo, Model dve Nemačke za status Kosova (isti narod, dijametralno suprotan-neprihvatljiv za Kosovo) je tajno nametnut (iza ledja) kao pregovarački model, jer zvanično u Srbiji niti je bio na javnoj i skupštinskoj debati, niti je prihvaćen. Da je (neki) Nemački model bio na javnoj-referendumskoj raspravi - Srbija bi 95% prihvatila Kiparski model (najmanje pola teritorije KiM mora da pripadne Srbiji: dva entiteta, plus pod integrietom)? Kada se o modelima statusa razgovaralo od 2000 do 2008 god Srbija je ćutala, bez stava. Drugo, Vučićev zahtev za razgraničenje (uopšten-nedefinisan) podrazjumeva razgraničenje po integrisanoj granici Briselskog sporazuma - prethodnoj administrativnoj liniji, ali se to prećutkuje, neće da se kaže da bi srpski narod prihvatio razgraničenje - KOMPROMIS za Vučića i Tačija da finalizuju Briselski sporazum, navodno normalizaciju odnosa, da se potpiše sveobuhvatna normalizacija za članstvo Kosova u UN? Perfidno zamajavanje.

Husein Aga Hamdijabegovic Rozaje

Jedini nacin za trajni mir je peiznanje Republike Kosovo kao ravnopravnu drzavu svih njenih naroda! Sto prije se to rijesi, prije ce te se moc okrenut vaznijim pitanjima!

special image