Srbija trenutno razmatra pokretanje artbitraže pred CEFTA zbog uvođenja sto odsto uvećanih taksi Prištine na proizvode iz centralne Srbije, potvrdila je danas premijerka Ana Brnabić.

To jedini način da zaštitimo naše interese, rekla je Brnabić ogovarajući na pitanje novinara sa Kosova da li je tačno da Srbija namerava na međunarodnog arbitraži da optuži Kosovo zbog uvedene mere na srpske proizvode.

Dodala je da je Srbija zamolila Skretarijat CEFTA da regauje na takse, ali da se to nije desilo. Premijerka je kazala da nije održan sastanak tim povodom i da je sledeći sastanak CEFTA bio zakazan u Prištini.

"Mi smo bili tamo, ali delegacija Prištine je napustila sastanak i on nije održan", podsetila je.

Kaže da su i Brisel i pojedinačne zemlje EU i SAD više puta, kao i UN i Unmik, glasno i nedvosmisleno rekli da je u pitanju kršenje CEFTA i SSP-a, koji je Priština potpisala.

"Pozvali smo Prištinu da prestane sa kršenje CEFTA i povuče takse, ali to se nije desilo", rekla je ona i dodala da se zato sada razmišlja o pokretanju arbitraže.

Brnabić je naglasila da svi koji ne poštuju sporazume koje su potpisali treba da snose posledice u skladu sa ugovorima.

Beogradske "Večernje novosti" pišu da je ova opcija na stolu od 25. februara, kada je isteklo 90 dana od kada je Vlada Srbije poslala zvanični zahtev Sekretarijatu Cefte da se održe direktne konsultacije u okviru Zajedničkog komiteta.

SAD prete Prištini: SANKCIJE ako ne ukinu takse!?

Zato se, kako dodaje dnevnik, u državnom vrhu proteklih nedelja pažljivo odmerava šta će biti naredni korak Srbije.

Srbija podnela zahtev CEFTA zbog Prištine!

"Osim domaćih pravnih stručnjaka, konsultovani su i strani eksperti kako bi Beograd, u slučaju da se odluči da uđe u arbitražu, dobro pripremio svoju strategiju", navodi list.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je u ponedeljak da Vlada Srbije razmatra angažovanje jedne advokatske kancelarije u slučaju da pokrene arbitražni postupak zbog kršenja ugovora CEFTA od strane Prištine.

Za sada nije poznato kako bi eventualni zahtev Srbije o pokretanju arbitraže izgledao, niti da li bi u njemu bila i stavka o nadoknadi štete koja je nastala zbog uvođenja taksi, pišu "Novosti".

Kako dodaje list, pitanje je i da li bi to bila akcija samo Beograda ili udružena inicijativa sa BiH, s obzirom na to da se i ta zemlja kao potpisnica CEFTE, našla na udaru mera Prištine.