• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

CNN znao da će RTS biti bombardovan

Izvor mondo.rs Izvor SRNA

Američki kanal vesti CNN (Si-En-En) znao je da će zgrada Radio-televizije Srbije (RTS) biti bombardovana u aprilu 1999. godine.

 Bombardovanje RTS-a - CNN znao da će biti bombardovani Izvor: MONDO/Stefan Stojanović
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

  To je rekao tadašnji izveštač Si-En-Ena Brent Sadler u dokumentarnom filmu "Hronika najavljene smrti" koji je emitovao RTS.

U saopštenju Udruženja novinara Srbije (UNS) navodi se da Si-En-En nije izvestio o saznanju da će NATO gađati RTS, iako je to moglo da spase 16 kolega ubijenih u tom terorističkom napadu.

Sadler kaže da je za odluku američkih vlasti da bombarduju RTS saznao 8. aprila od Toma Džonsona, tadašnjeg izvršnog direktora Si-En-Ena.

On je naveo da mu je u internom mejlu Džonson napisao: "Verovatno smo ove sedmice spasli srpsku televiziju. Objasnio sam ljudima na najvišim funkcijama da bi u slučaju udara NATO-a poginuli mnogi nedužni ljudi".

Bombama na TV program: Dve decenije NATO udara na RTS

Sadler je dodao da je RTS trebalo da bude gađan dva dana pre te prepiske, 6. aprila, ali da je Si-En-En američkoj vladi skrenuo pažnju da bi u tom slučaju stradali mnogi civili.

On je naveo da je Džonson završio mejl rečima da još nema jasnu predstavu šta će biti sa RTS-om.

Ubistvo novinarke BBC-a: Oglasio se "ozloglašeni" Srbin

Sadler navodi da je 20. aprila dobio novi interni mejl od Isona Džordana, tadašnjeg šefa međunarodnog ogranka Si-En-Ena.

"U mejlu je pisalo: 'Dobili smo jasnu i nedvosmislenu poruku da se držimo podalje od zgrade televizije. Niko do koga nam je stalo večeras ne bi trebalo da bude tamo'", ispričao je Sadler.

On je dodao da je mejl poslat tri dana pre napada na zgradu RTS-a, što "menja sliku o ozbiljnosti situacije".

"Si-En-En više nije smeo da izveštava iz zgrade RTS-a, a nedelju dana pre toga od 10. do 17. aprila svake noći smo do ranih jutarnjih časova ekskluzivno izveštavali sa terase te televizije. A onda je 20. aprila stiglo poslednje upozorenje", rekao je Sadler.

Sadler kaže da su se on i drugi izveštač Si-En-Ena iz Beograda Alesio Vinči 21. aprila sastali sa generalnim direktorom RTS-a Dragoljubom Milanovićem i da su mu rekli da se sprema napad.

U saopštenju UNS navodi da ni oni, ni rukovodioci Si-En-Ena o planu američke vlade da gađa punu zgradu RTS-a nisu obavestili javnost.

U noći 23. aprila 1999. godine, u 2.06,  NATO bombe pogodile su zgradu Radio-televizije Srbije, kada je ubijeno 16 radnika RTS.

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dino

Ako ste gledali emisiju RTS-a,na dan,noć ubistva,videli ste deo kad jedna nivinarka,po priči jedne od preživelih, otvori vrata studija i kaže ostalima:"ja odoh a vi kako hoćete"što znači da su svi znali da će biti gadjani ali ih je držao neki inat,prkos neobjašnjivi.I nisu svi poginuli u zgradi,bilo ih je 150,rekoše tu noć.Ja mislim da su se svi ti ljudi,njih 150 nadali,uzdali u "ljudskost dzelata" i da se ni "on"neće usuditi da bombarduje medjunarodnu tv stanicu punu radnika te televizije.Ali...

Саша

Причало се да ће гађати РТС, сви су знали. Било је питање дана када ће се то десити. Сигуран сам да су и радници РТС-а били свесни тога.

DžoMa

Znali su i iz RTS-a da će ih bombardovati, pa su ipak žrtvovali nedužne radnike

special image