Na iznenađenje i protivljenje zvanične Srbije u Helsinkiju održan veliki ministarski sastanak, kojem je prisustvovalo i Kosovo. Evo šta o tome kažu Beograd, Priština i EU...

"Ovo je odlična situacija da se bude među prijateljima i da nas tretiraju ravnopravno kao sve zemlje u Evropi", zadovoljan je šef diplomatije privremenih kosovskih institucija, Pacoli.

Bedžet Pacoli je, dolazeći na neformalni sastanak Saveta EU i partnera sa Zapadnog Balkana poručio da sa sobom donosi "puno pozdrava iz najmlađe zemlje u Evropi".

"Srećni smo što smo ovde u prelepoj Finskoj, zemlji koja mnogo znači za Kosovo, jer Kosovo je svoju nezavisnost proglasilo oslanjajući se na Ahtisarijevu deklaraciju", izjavio je Pacoli.

On je dodao da je plan finskog diplomate i specijalnog izaslanika UN za Kosovo Martija Ahtisarija suština sadašnjeg kosovskog ustava.

"Glavni krivac" za sve je odlazeća šefica EU diplomatije Ferderika Mogerini koja je prvi put zvanično pored ministara zemlja kandidata za članstvo u EU pozvala i predstavnika takozvanog Kosova da prisustvuje neformalnom sastanku Savetu EU ministra.

Mogerini je nakon susreta izjavila da je tokom sastanka razgovarano o potrebi da se Beograd i Priština vrate pregovorima pod pokroviteljstvom EU i istakla da je ohrabrena pozitivnom atmosferom i duhom koji je pokazan tokom sastanka.

"Nadamo se i razgovarali smo o potrebi da se Beograd i Priština vrate pregovorima pod pokroviteljstvom EU. Ohrabrena sam pozitivnom atmosferom i duhom koji je pokazan tokom sastanka kako od strane partnera sa Balkana, tako i od strane zemalja članica", poručila je Mogerini.

Mogerini, koja je predsedavala neformalnim sastankom ministara spoljnih poslova EU, objasnila je da je na sastanak u Helsinkiju pozvala svih šest partnera sa Zapadnog Balkana zbog, kako kaže, razgovora o dešavanjima na Balkanu.

"Ovo je format koji smo već ranije koristili na različitim sastancima, ali on nije bio uobičajan prethodnih godina kada samo na neformalne ministarske sastanke pozivali zemlje kandidate. Ovo ne stvara presedan, jednostavno smo želeli da sa našim partnerima u regionu razgovaramo o dešavanjima na Balkanu, integracijama i saradnji u regionu", izjavila je Mogerini.

Šefica EU diplomatije je ocenila da su ministarski razgovori EU 28 i partnera sa Zapadnog Balkana o razvoju situacije u regionu bili "intenzivni, iskreni i konstruktivni".

"Naglasili smo važnost kontinuiranog rada sa njihove strane na procesima nastavka refomi, pomirenja, regionalnoj integraciji i saradnji. Istovremeno, tu je i potreba za doslednim pristupom EU", poručila je Mogerini.

Ona je dodala da očekuje da zemlje članice donesu odluke kako o počinjanju pristupnih pregovora sa Severom Makeodnijom i Albanijom, tako i o viznoj liberalizaciji za građane Kosova.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, sa druge strane, poziv Pacoliju okarakterisao je kao "presedan".

"Nije nam jasno zašto je uobičajeni format za ove sastanke ovog puta promenjen. Ako je dosadašnja praksa bila da se ovi sastanci održavaju u formatu ministara spoljnih poslova država članica EU i kandidata za članstvo u EU, ne vidimo nikakvo opravdanje za promenu formata", rekao je Dačić na sastanku u Helsinkiju.

Kako je istakao, kriterijumi EU za sticanje statusa kandidata za članstvo veoma su jasni i njegovo sticanje je zasluženo postizanjem odgovarajućih rezultata u procesu pridruživanja, a na osnovu zajedničke odluke država članica.

U tom smislu je format u kome je današnji sastanak sazvan - veštački, jer nije baziran na tim kriterijumima, i predstavlja svojevrsni presedan, ukazao je Dačić.

"Po prvi put u praksi je na sastanak u ovom formatu pozvana i teritorija koja je daleko od statusa kandidata za članstvo u EU. Svesni smo da je odluka o pozivanju suvereno pravo visoke predstavnice, ali, svejedno, moramo da ukažemo na neprinicipijelnost", poručio je šef srpske diplomatije.

Ako je, kaže, sa druge strane, svrha sastanka podsticanje regionalne saradnje na zapadnom Balkanu, odnosno "resetovanje regionalne dinamike" kako je, dodaje, u pozivu za sastanak i navedeno, nejasno je kako ovaj sastanak može doprineti podsticanju regionalne saradnje, kada je svim učesnicima jasno da u ovom trenutku glavnu prepreku za unapređenje regionalne saradnje predstavlja ponašanje Prištine.

Dačić je istakao da se Srbiji zamera da je aktivna na međunarodnom planu što je, u stvari, sasvim legitimno, ali ono što Priština radi nije legalno.

"Razlika je ogromna", podvukao je Dačić.