Manter je sinoć za agenciju Tanjug izjavio: "Imao sam privilegiju da pričam sa predsednikom Vučićem, razgovarali smo o situaciji u regionu u kontekstu dijaloga u Berlinu koji će Institut "Istok-Zapad" sponzorisati u decembru. Mnogi lideri će doći i pričati o dugotrajnim solucijama za region".

Pričali smo posebno i o problemima Beograda i Prištine kao i problemima u BiH i prilikama u Severnoj Makedoniji, rekao je on i dodao da su se složili da to nisu pitanja koja se mogu posmatrati odvojeno.

Kako kaže Manter, koji je predsednik Insituta "Istok Zapad", to su pitanja koja čine celinu i traže regionalna rešenja i podrazumevaju učešće, kako poitičara, tako i diplomata ali i stručnjaka iz oblasti ekonomije i svih koji imaju interes u regionu.

Nekadašnji ambasador u Beogradu naveo je da pre tog susreta mnoge stvari moraju da se dogode, kao što su izbori na Kosovu ili stupanje na dužnost novih lidera Evropske komisije.

"Uveren sam da u regionu svi žele da vide i čuju razgovore o rešenjima i da će učestvovati svi iz regiona, a to je ono što nam je potrebno", rekao je Manter.

Domaći mediji istovremeno pišu da je nemačka kancelarka Angela Merkel uputila je krajem prošle sedmice poziv predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da se sastanu u Njujorku tokom zasedanja Generalne skupštine UN.

"Kancelarka Merkel tražila je bilateralu s predsednikom Vučićem u Njujorku", kaže izvor lista "Blic" i navodi da će "svakako najznačajnija tema biti perspektiva dijaloga Beograda i Prištine nakon vakuuma nastalog pošto je raspuštena kosovska vlada".

Nemačka je, kao joše neke evropske zemlje, insistirala na ukidanju kosovskih taksi na srpsku robu i predlagala, s Francuskom, ponovno uspostavljanje kontakta između Beograda i Prištine o tom pitanju, ali do toga nije došlo zbog kosovskih izbora, zakazanih za 6. oktobar.