"Naša misija prati izborni proces pre, za vreme i posle glasanja 6. oktobra i odražava stalnu posvećenost EU podržavanju transparentnih i inkluzivnih izbora na Kosovu", kazala je šefica misije na samoproglašenom Kosovu, Viola von Cramon-Taubadel.

Rekla je da je osnovni tim od devet analitičara stigao je u Prištinu 7. septembra, a 18 dugoročnih posmatrača je 15. septembra raspoređeno širom Kosova kako bi pokrili svih 38 opštine.

Njima će se neposredno pred izbore pridružiti i 36 kratkoročnih posmatrača, kao i delegacija članova Evropskog parlamenta i predstavnika država članica EU u Prištini.

Ukupno oko 100 posmatrača iz zemalja članica EU, kao i Norveške i Švajcarske, posmatraće glasanje i postupak brojanja 6. oktobra, kazala je ona.

"Ja vidim ove izbore kao sjajnu priliku da sve stranke koje učestvuju na izborima pokažu posvećenost Kosova demokratiji vodeći verodostojan i uključiv izborni proces. Potpuna transparentnost i odgovornost svih strana koje učestvuju u izborima mogu poboljšati poverenje javnosti u izborni proces", dodala je ona.

Posmatračka misija EU će izdati preliminarnu ocenu ubrzo nakon dana održavanja izbora i ostaće na Kosovu da posmatra proces ishoda do njegovog završetka.

Kao i do sada, konačni izveštaj koji će sadržati preporuke za sledeće izbore biće predstavljen otprilike dva do tri meseca kasnije.

Kosovo se ne može pohvaliti razvijenom demokratijom, a da se nedolični nalaze pozicijama i više od deset godina nakon oružanog otcepljenja od Srbije uz pomoć NATO-a, ukazivali su intenzivno poslednjih meseci i ambasadori upravo zemelja koja se bile najveći pokrovitelji "nezavisnosti", SAD i Velike Britanije.