• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Priština se ne smiruje: PROTEST zbog dodele Nobela Handkeu

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

U Prištini je za sutra najavljen protest protiv odluke da ovogodišnju Nobelovu nagradu za književnost dobije austrijski pisac Peter Handke.

Kosovski reditelj Ben Apoloni izjavio je za Kosovapress da će u ponedeljak u 11 časova isped švedske ambasade u Prištini biti održan protest sa zahtevom da se povuče odluka o dodeli Nobelove nagrade za književnost 2019. Peteru Handkeu.

Nobelov komitet je u međuvremenu već saopštio da ne postoji mogućnost povlačenja bilo koje njihove odluke, pa ni ove.

Možda će vas zanimati

 Čim je ozvaničena vest o tome da je Handke dobitnik Nobela, negativnim komentarima oglasili su se kosovski Albanci, od novinara do političara, koji su vodili pravu Twitter kampanju s negativnim komentarima na odluku da Nobelova nagrada pripadne Handkeu.

Prema komenarima mnogih medija, ta odluka zapravo je poslužila Prištini da to iskoristi kao povod da iznesu već poznate optužbe protiv Srba i države Srbije za zločine na KiM, navodno silovanih 20.000 Albanki i sve ono što su i do sada koristili u kampanji protiv Beograda.

Austrijski pisac Peter Handke (76), jedan od najznačajnijih pisaca nemačkog jezika i savremene svetske književnosti, dobitnik je Nobelove nagrade za književnost za 2019. godinu, a svojevremeno je izbačen iz intelektualne zajednice zbog velikog prijateljstva sa Srbijom i pokušaja da je odbrani tokom devedesetih godina.

On je 1996. godine putovao u rat u BiH i napisao žestoko osporavani esej "Pravda za Srbiju", u kojem se zalagao za diferencirani pristup zapadnih zemalja i protiv svaljivanja krivice samo na srpsku stranu.

Nakon toga, Handke je ubrzo prognan iz globalne intelektualne zajednice.

Početkom aprila 1999. sa početkom bombardovanja Jugoslavije, Handke je otputovao u Srbiju, u znak protesta vratio Bihnerovu nagradu i iščlanio se iz Кatoličke crkve. Od nemačkog ministra Rudolfa Šarpinga je zahtevao da mu vrati sve njegove knjige.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

kombi austrijski penzioner

moj zemljak. pametan, skroman i iskren čovek

Republika Srpska

U koji je to rat u tzv. BiH putovao 1996. godine? Ja koliko znam Dejtonski mirovni sporazum potpisan 21. 11. 1995. godine i poslije toga nije bilo rata na teritoriji Republike Srpske, Brcko distrikta i Federacije BiH.

Serbia forever

Neka predsednik Srbije i njih zamoli da ne protestuju i da ne blokiraju ulicu, to je deo Srbije po ustavu, a on se mora brinuti o ustavu Srbije!

special image