Vučić je kazao da je veoma važno šta će biti usvojeno u Unesko, jer je za očuvanje mira i stabilnosti veoma važno čuvanje kulturnog nasleđa. To je, kako je naglasio, važno za svaku naciju, a tako i celi svet.
Vučić je istakao da se Srbija zalaže da se Povelja Uneska i dalje poštuje.
Podvukao je da je neophodno da se posveti posebna pažnja zaštiti kulturnog nasleđa od svih oblika nasilja.
S tim u vezi je ukazao da je srpsko kulturno nasleđe na KiM, koje je pod zaštitom Unesko, ugroženo, a kao primere naveo manastire Dečani, Peć, Gračanicu, i druge.
"To kulturno nasleđe nije važno samo za srpski identitet, već za celu Evropu i svet",naglasio je Vučić, ističući da Povelja Unesko mora biti poštovana.
Vučić je dodao da će Srbija biti spremna da konstruktivno i blisko sarađuje sa svim zemljama koje su članice Uneska.
Kazao je da je neophodna saradnja kako bi se suočili sa zajedničkim problemima.
"Mir je jedan od najvažnijih ciljeva, ali je nemoguć ukoliko ne učimo šta su kulture, bez komunikacije, bez poznavanja međusobnih razlika. Unesko je jedan od glavnih stubova koji drže sve", podvukao je Vučić.
On je istakao da Unesko mora da pruži odgovore na izazove sa kojima se suočava čovečanstvo i naglasio da su miran međudržavni dijalog, tolerancija, kao i međudržavna razmena vrlo važne za očuvanje stabilnosti.
Predsednik je, nakon obraćanja na konferenciji, izjavio novinarima da Kosovo ne može da postane članica te organizacije.
"Imamo dobre odnose sa Unesko i ne postoji nikakva doza straha da bi neko mogao da naruši poredak u kojem su članice Unesko samo međunarodno priznate zemlje. To znači da sam uveren da Kosovo ne može da postane članica Unesko i da će Srbija u ovoj veoma značajnoj organizaciji uvek uspeti da u budućnosti odbrani svoje interese", rekao je Vučić u izjavi novinarima.
Unesko je, prema njegovim rečima, ponovo organizacija koju svi poštuju, što se, kako ističe, vidi i po ogromnom odživu zemalja na ovoj konferenciji.
"Mi u Srbiji znamo da je UNESKO za nas najznačajniji oko zaštite srpskih spomenika na KiM. A i na tome sam i inasistirao. Tražili smo da još jednom upozorimo na naša četiri dragulja zaštite južno od Ibra: Pećku patrijaršiju, Bogorodicu Ljevišku i Granačanicu", rekao je Vučić.
On je komentarisao i saradnju Srbije i Francuske:
"Očigledno je da Francuska želi rešavanje kosovskog čvora i da su bilateralani odnosi Srbije sa Francuskom dobri", rekao je Vučić i dodao da raste broj francuskih kompanija u Srbiji.
"Mi smo uvek govorili da je EU za nas u redu kao posrednik, nismo nikada pravili probleme i nismo njih okrivljavali za naše balkanske neuspehe", dodao je Vučić.
On je istakao da su razgovori sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom za Srbiju od velikog značaja.
"Uputili smo naše molbe i pitanja i verujem da, ako ništa drugo, bar znamo kakav je raspored i kada možemo da očekujemo određene informacije i neka pomeranja u okvirima EU. Kada govorim o pomeranjima ne mislim na promenu stavova, već o ustanovljavanju nove metodologije o kojoj je Makron govorio", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je naveo i da su bilateralni odnosi sa Francuskom danas dobri, da raste trgovinska razmena, prisustvo francuskih kompanija u Srbiji, kao i broj zaposlenih u tim kompanijama u našoj zemlji.
Zahvalio je Makronu na iskrenom gostprimstvu.
"Srbija je imala veliku čast i ponosan sam na to što sam mogao da predstavljam zemlju koja je dobila takvu podršku i naišla na takvo gostoprimstvo francuskog domaćina, predsednika Makrona", rekao je Vučić.
Komantarišući akcije pokreta Dveri Vučić je rekao da zapravo ni ne zna šta bi odgovorio ovima iz Dveri.
"Kakvo je to stvaranje velike Albanije, tako što ćemo moći da idemo sa ličnom kartom i mi i oni, kako misle da nam ekonomija napreduje. Zašto mislite da nam danas ekonomija napreduje, danas a ne pre 25 godina", rekao je Vučić, i dodao:
"Ja brinem o onome čega mi imamo najviše. Mi ćemo da imamo i vagone za vozove, imaćemo i Bošovu fabriku kućnih aparata. Mi sa svim državama u regionu sem sa Mađarkom imamo suficit", naglasio je Vučić u uključenju koje je prenosila TV Pink i dodao da su oni koji iznose suprotne tvrdnje neobrazovna i neozbiljni.
Kako kaže, ljudi neće politiku u kojoj kada gradite i spajate zemlje, regione i narode, oni kažu da to ne valja.
"Kada ih pitate šta tu nije dobro, oni ne znaju da vam kažu šta tu nije dobro", objašnjava predsednik.
Kada su u pitanju napadi sa raznih strana Vučić je rekao da to govori koliko je zapravo inicijativa za "mali šengen" dobra.
"Oni bi voleli da uživaju u jednoj bari i žabokrečini", naveo je predsednik.
Vučić se ranije susreo i sa generalnom direktorkom te organizacije Odri Azule.
Tokom boravka u Parizu, predsednik Vučić u dva navrata je razgovarao sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, koji, kako je rekao, doživljava Srbiju kao veoma važnog partnera u kontekstu evropske bezbednosti, i, kao najvećoj i najznačajnijoj zemlji Zapadnog Balkana, pridaje joj poseban značaj u evropskim integracijama.Vučić je prvog dana posete Parizu prisustvovao svečanoj večeri koju je Makron priredio za učesnike konferencije, šefove država, vlada i međunarodnih organizacija, i iskoristio priliku za razgovor sa mnogim zvaničnicima iz različitih delova sveta, kao i s generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom, s kojim je razgovarao, pre svega, o Kosovu.
Posle večere, Vučić je više od sat vremena razgovarao sa francuskim predsednikom u četiri oka.
Predsednik Francuske Emanuel Makron je juče, nakon otvaranja Foruma mira, kojem je prisustvovao i predsednik Srbije, iznenda pozvao Vučića i Hašima Tačija na sastanak.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!