Na konferenciji za novinare u Medija centru, dokument su potpisali predstavnici Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV), Vojvođanske partije (VP), Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV), Zajedno za Vojvodinu, Liberalno-demokratskog pokreta Vojvodine i Foruma V-21.

Među potpisinicima Memoranduma su i Alijansa vojvođanskih Rumuna, Crnogorska partija i Savez Slovaka Vojvodine.

Ključne poruke dokumenta su:

1) Članstvo Srbije u EU i NATO kao jedinog garanta za prosperitet Srbije i odbrane od negativnog ruskog uticaja;

2) Vraćanje imovine i prava na izvorne prihode AP Vojvodine;

3) Priznavanje realnosti na Kosovu i Metohiji, uz nastavak pregovora zarad obostranog prihvatljivog rešenja;

4) Drugačija regionalna politika Srbije - umesto bavljenja susedima da se Srbija bavi sobom i svojom ekonomijom.

NENAD ČANAK: "BORIĆEMO SE PROTIV 'SVEVLASTI' BEOGRADA

Predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov rekao je da potpisnici dokumenta, između ostalog, žele da ostvare ravnopravnost manjinskih zajednica u Srbiji i pozvao je predstavnike drugih nacionalnih zajednica da im se pridruže.

''Drago mi je da smo našli saveznike kojima je stalo do budućnosti evropske Srbije. Želimo Srbiju u kojoj smo integrisani i u kojoj ćemo ostvariti ravnopravnost'', naveo je Žigmunov.

Dragan Civrić iz LDPV-a ocenio je da je "trenutak da se sve snage Vojvodine ujedine i krenu u ofanzivu" kako bi građani u Vojvodini i celoj Srbiji, kako kaže, živeli kao pre 30 godina.

"Mi smo autonomaši jer nam je stalo da narod u Vojvodini, a samim tim i Srbiji, živi bolje i mirnije", rekao je Civrić.

Dodao je da će se potpisnici Memoranduma zalagati da "vrate Vojvodinu kakva je nekada bila", odnosno pre takozvane "jogurt revolucije" koja je, kaže, upropastila severnu pokrajinu i celu Srbiju.

Dr Jon Sfera iz Rumunske partije rekao je da je Vojvodina bila lokomotiva bivše zemlje i da je u jednopartijskom sistemu negovala međunacionalne i međuetničke vrednosti na mnogo većem nivou nego što se dešava danas.

Predstavnik Foruma V-21 Marko Konjević kazao je da je Vojvodina ''dete Srbije'' i neodvojivi deo ustavno-pravnog poretka Srbije i da su potpisnici Memoranduma došli u Beograd da ponude razgovor i da konačno počnemo da se razumemo na pravi način.

"Do sada je bio razgovor gluvih. Vojvodina je model koji je pokazao da je moguć, a možda je i putokaz za druge regione", rekao je Konjević.

ODŽIĆ: "VOJVODINI VRATITI SVA PRAVA KOJE JE NEKADA IMALA"

U dokumentu, koji je danas potpisan, navodi se da su evropske integracije ključni politički, ekonomski, kulturni i civilizacijski okvir za razvoj i modernizaciju Srbije i da samo punopravno članstvo Srbije u EU i NATO garantuje napredak Srbije.

Potpisnici Memoranduma evropske intergracije vide i kao jedinu branu "krajnje destruktivnom ruskom uticaju na Balkanu".

"Bez otvorenog i snažnog pokretanja procesa evroatlantskih integracija, Srbija i dalje ostaje zarobljenik onih političkih i bezbednosnih struktura koje su je gurnule u rat sa najbližim susedima i sa najrazvijenijim demokratskim društvima Zapada", navodi se u Memorandumu.

U dokumentu se navodi da je Srbiji potrebna drugačija regionalna politika i da Srbija, umesto bavljenja svojim susedima, treba da se okrene sebi i svom ekonomskom, društvenom i kulturnom razvoju.

Potpisnici smatraju da Srbija mora da bude spremna da prihvati realnost na Kosovu i Metohiji i da nastavi briselski dijalog u okviru kojeg bi se, kako se navodi, došlo do pravno obavezujućeg sporazuma koji bi potpisale obe strane. U dokumentu se ističe da je prioritet delovanja organizovanje Srbije kao regionalne i decentralizovane sekularne države i borba za autonomna prava i status Vojvodine sve dok se "ne realizuje ideja o zakonodavnoj, izvršnoj i sudskoj vlasti za AP Vojvodinu".

Takođe, zahteva se vraćanje imovine i prava na izvorne prihode AP Vojvodine i dodaje da navedene nadležnosti moraju biti garantovane Ustavom.

"Sva prava koja tražimo za Vojvodinu, predlažemo u skladu sa lokalnim posebnostima i u skladu sa Ustavom Srbije", navodi se u dokumentu.

Dodaje se da samo ekonomskim razvojem i povećanjem životnog standarda, koji bi omogućila puna autonomija, bilo bi moguće sprovođenje strateškog plana za zaustavljanje masovnog iseljavanja stanovništva iz Vojvodine.

Potpisnici se zalažu za slobodne izbore, oslobađanje i pluralizaciju medija, kao i za najoštrije kažnjavanje upotrebe nasilja u političkoj borbi. Zahtevaju i dosledno poštovanje prava na obrazovanje i informisanje na jezicima svih nacionalnih zajednica u Vojvodini, kao i poštovanje kulturne autonomije nacionalnih zajednica i prava na službenu upotrebu jezika i pisama.