Izjava ministra spoljnih poslova i lidera SPS-a pogrešno je protumačena i on je, pre svega, mislio na konroverzne crnogorske biznismene, a ne na sve građane crnogorskog porekla, kaže istoričar i potpredsednik SPS-a Predrag Marković.

"On (Ivica Dačić) je u svojoj izjavi pre svega mislio na kontroverzne crnogorske biznismene koji Srbiju koriste kao rezernu domovinu i mesto za ulaganje svojih nečasno stečenih kapitala, lovište za razne položaje i ostalo vrstu sprega, a nije mislio na sve ljude crnogorskog porekla", naveo je Marković.

Marković ističe da su zlonamerni glasovi pogrešno protumačili izjavu Dačića i dodaje da nema partije u kojoj je više ljudi crnogorskog porekla na rukovodećim položajima od SPS-a.

Marković kaže da su, na primer, na mestu potpredsednika stranke čcetvoro ili petoro njih Crnogoci ili su poreklom iz Crne Gore.

Dačić je ranije jutros gostujući na RTS i TV Prva rekao da je moralna obaveza svakoga ko je dobio srpsko državljanstvo, koji sve što ima je stekao u Srbiji, koji duguje sve Srbji i srpskom narodu, da ne ćuti o ovom pitanju.

"Ne kažem da je potrebna neka istraga, ja samo kažem da vi to dugujete Srbiji", rekao je on ističući da ako ne misle tako, mogu da se vrate u Crnu Goru.

"Da podržavaju ovo što se radi protiv Srba, a uživaju privilegije u Srbiji, to neće moći", rekao je Dačić

Stav SPS je jasan, naša je obaveza kao države da zaštitimo interese naših sunarodnika u čitavom regionu, poručio je potpredsednik SPS Branko Ružić povodom, kako kaže napada na Ivicu Dačića, od njemu nedoraslih, zbog državničkog stava koji iznosi o svakom kompleksnom pitanju, pa i o aktuelnoj političkoj sramnoj situaciji u Crnoj Gori.

"Kada ukažemo kao socijalisti da želimo dobrosusedske odnose sa svim državama u okruženju, pozivamo na dijalog kao najbolji lek za rešenje problema, ali i ukažemo na suštu istinu da u CG živi preko 30% naših sunarodnika čija su prava stavljena na margine društvenih dešavanja, da ne želimo da zatvaramo oči nad tom činjenicom, momentalno se pojave individue sa dna “političke kace” sklone perverznom podaništvu koje za osnovni kriterijum u sebi ima antidržavno i antidemokratsko", navodi Ružić osvrćući se na izjavu Čedomira Joivanovića, lidera LPD koji je Dačića optužio za fašizam.

"Gospodina Jovanovića treba da bude sramota", kaže Ružić i navodi da Jovanović podržava Apel protiv Srbije za nezavisno Kosovo, da Republiku Srpsku u okviru BiH naziva genocidnom tvorevinom, i da sada vređa svakog pravdoljubivog građanina i pripadnika srpskog naroda u regionu, stavljajući Predsedniku Dačiću etiketu fašiste.

Potredsednik SPS je u izjavi dostavljenoj Tanjugu reagovao i na ocene predsednika DS Zoran Lutovac da Dačić svojim izjavama povodom stanja u Crnoj Gori vraća rečnik 90-ih godina prošlog veka u javni diskurs i da "dodatno zagađuje političku atmosferu u Srbiji ispitujući lojalnost i čistotu krvnih zrnaca građana Srbije.

On kaže da gospodin Lutovac, koga naziva ađutantom Dragana Ðilasa treba da se zapita da li je kao raniji ambasador Srbije u CG pomogao bilo šta svojim sunarodnicima, da li oseća elementarnu odgovornost i delić sramote zbog izrečenih uvreda, ako ni zbog čega drugog, onda kao neko ko je rodom iz CG a navodno je zastupao, i zastupa interese srpskog naroda.

Ružić poziva i bivšeg poverenik za zaštitu informacija od javnog značaja, advokata Rodiljuba Šabić, da umesto da oštro napada  Dačića zbog legitimnog hipotetičkog pitanja koje je postavio, da objasni javnosti kako je moguće da se u CG “poštuje” Ustav na način da se donose protivustavni zakoni o verskim slobodama, da se srpski jezik zatire institucionalno na svakom uglu, da od preko 30% pripadnika srpskog naroda u CG, u javnoj upravi, pravosuđu i policiji, procenat njihovog prisustva nije veći od 1. 5%

."Da li će se režim gdina Ðukanovića dozvati pameti, to je unutrašnje pitanje Crne Gore, ali nema potrebe da tako otvoreno pokazuju široj javnosti koga u Srbiji mogu da aktiviraju na žeton kao fliper", poručio je Ružić.