Epidemija virusa korona u Srbiji stavljena je pod kontrolu, rekao je u sredu doktor Predrag Kon, član kriznog tima vlade.
On je na redovnoj konferenciji u Palati Srbija rekao da se kovid-19 "gasi" u našoj zemlji.
"Podaci jasno ukazuju na smirivanje stanja. Možemo slobodno da kažemo i da ukazuju na gašenje. Taj oprez i dalje postoji, jer se upravo u manjim mestima, u gerontološkim centrima, pojavljuju 'džepovi' gde virus ulazi i nalazi način da nekako preživi", rekao je on.
U poslednja dva časa preminulo je još pet osoba, a pozitivno je testirano 227 od ukupno 5.579 podvrhnutih ispitivanju.
"U velikim gradovima imamo manje pozitivnih nalaza na testiranjima nego u manjim mestima. Epidemiološki, to je jako dobro. Ako među njima ne nalazimo virus, onda možemo reći da je veoma malo ostao u cirkulaciji", dodao je on.
Upitan za predstojeći vikend i nagovešteno ublažavanje mera potpune zabrane kretanja od četvrtka do ponedeljka, Kon je rekao da će ta odluka vlade biti preispitana i večeras i sutra ujutru.
"Imamo čvrst stav u epidemiološkom delu kriznog štaba da je potrebno ostati na oštrim merama još ovaj put. Podaci su ohrabrujući, ali mislimo da je potrebno voditi računa", izjavio je Kon.
Potom je pojednostavio svoj odgovor.
"Da kažemo ovako. Zabrana kontakta na dalje postoji. Najvažnije je reći sledeće - da moramo štititi starije, kakva god da je situacija. Jasno je da će se mere 'skinuti' kad-tad, ali važno je da nam ostane u svesti da moramo da štitimo starije od 65 godina. Znači, kontakti sa njima moraju u glavi da nam budu zabranjeni", dodao je on.
"U ovoj situaciji kada svi hoće napolje mi smo kočničari, crne vrane i mi smo ti koji upozoravamo. A, to smo bili i od početka", zaključio je Kon.
Kompletan ton konferencije pročitajte klikom na "Razvoj događaja".
Konferencija je završena, ovo su najvažnije vesti
O opasnosti od povratka virusa
"Sačekaćemo testiranje da saznamo kolika nam je prokuženost među populacijom. Veoma smo zabrinuti zbog opasnosti da se virus vrati. Ipak, ne treba ništa na silu nametati dok ne dobijemo rezultate. To je moguće ako osetljivost bude velika i ako se pojave uslovi za lako prenošenje virusa", rekao je Kon.
Veliko hvala kineskim lekarima
"Kada je u pitanju poseta i pomoć kolega iz Kine, još jednom izražavamo veliku zahvalnost za njihov dolazak. Bila je to podrška u svakom smislu i može da se oceni samo najvišom ocenom", rekla je Darija Kisić.
"Dobili smo pomoć i u testovima i u stručnoj pomoći. Kada su došli kod nas bili su jedini koji su ugasili epidemiju i imali iskustvo na velikom broju pacijenata", dodala je.
Ko dođe iz inostranstva - 14 dana u izolaciji, a ne 28
"Obavezna izolacija za one koje uđu iz inostranstva je promenjena na 14 dana", rekao je doktor Kon.
Saveti za život sa koronom: Sada je sve na nama
"Nošenje maski i te kako ima smisla. Nije na odmet ni nošenje u otvorenim prostorima i ni tu nije bez značaja. Svako od nas je prethodnih nedelja korigovao svoje ponašanje, u smislu redovnijeg pranja ruku i većeg obraćanja pažnje na detalje", rekla je Kisić Tepavčević.
"Sada svako od nas treba da proceni rizik za nastanak infekcije kada odlazimo na neka mesta. Glavni savet je da izbegavate te odlaske, a ako je neophodno - onda sprovedite mere prevencije"
"Što se tiče klimatizovanih prostora, bolja su mesta sa češćim provetravanjima, kada su u pitanju kafići i teretane izrađene su preporuke, ali naglašavam da su to smo preporuke. U svakom slučaju se uvek više preporučuje da budemo na otvorenom nego u zatvorenom"
Epidemilozi u kriznom štabu za OSTANAK mera za vikend
"Imamo čvrst stav u epidemiološkom delu kriznog štaba da je potrebno ostati na oštrim merama još ovaj put. Biće oko toga savetovanja, koliko vidim već večeras. Sutra će to biti ponovo razmatrano na kriznom štabu. Podaci su ohrabrujući, ali mislimo da je potrebno voditi računa", rekao je Kon.
"Da kažemo ovako. Zabrana kontakta na dalje postoji. Najvažnije je reći sledeće - da moramo štititi starije, kakva god da je situacija. Jasno je da će ovo da se skine kad-tad, ali mora da nam ostane u svesti da moramo da štitimo starije od 65 godina. Znači, kontakti sa njima moraju u glavi da nam budu zabranjeni", dodao je on.
"U ovoj situaciji kada svi hoće napolje mi smo kočničari, crne vrane i mi smo ti koji upozoravamo. A, to smo bili i od početka", rekao je Kon.
"Desetak dana nam postavljate ovo pitanje i naš odgovor je stalno isti. Ta mera nije donesena iz hira ili bilo čega drugog", rekla je Darija Kisić Tepavčević.
Manje pozitivnih u velikim gradovima - to je jako dobro
"Podaci jasno ukazuju na smirivanje stanja. Možemo slobodno da kažemo i da ukazuju na gašenje virusa. Taj oprez i dalje postoji, jer se upravo u manjim mestima, u gerontološkim centrima, pojavljuju 'džepovi' gde virus ulazi i nalazi način da nekako preživi", rekao je epidemiolog Predrag Kon.
"U velikim gradovima imamo manje pozitivnih nalaza na testiranjima nego u manjim mestima. Epidemiološki, to je jako dobro. Ako među njima ne nalazimo virus, onda možemo reći da je virus veoma malo ostao u cirkulaciji".
"U Surdulici je 39 pozitivno. Uz neka druga mesta, to je nešto što se sada primećuje i prati", dodao je Kon.
Ovo su najnovije informacije
Od poslednjeg izveštaja do danas testirano je 5.579 osoba, od čega je 227 bilo pozitivno na koronu. Ukupan procenat pozitivnosti je 4 odsto.
Hospitalizovano 2.470 pacijenata, na respiratoru ukupno 78 pacijenata.
Ukupno je testirano 78.942 osobe, a u poslednja 24 časa preminulo je još pet osoba. Od toga su tri osobe bile muškog pola, a dve osobe ženskog.
Ukupan broj preminulih je 173. Ukupan broj izlečenih je 1.292.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!