Sjedinjene Američke Države danas su donirale dodatnih 20,3 miliona dolara bespovratnih sredstava Srbiji, koja bi trebalo da budu potrošena na jačanje javne uprave, reformu pravosuđa, borbu protiv korupcije, medijsko okruženje, sve ono što su ključni elementi vladavine prava.

Nakon što je o ovoj pomoći potpisao sporazum sa ministarkom za evropske integracije Jadrankom Joksimović, američki ambasador Entoni Godfri rekao je i šta sve SAD očekuju od Srbije da uradi u narednom periodu.

Pre svega, da reši slučaj ubistva trojice braće Bitići, ali i paljenje američke amabasade u Beogradu 2008. godine.

"Čim sam postavljen na ovu dužnost imao sam niz sastanaka sa ministrima u Vladi Srbije. Imali smo otvoren dijalog i razgovarali smo o oba ova slučaja. Veliki deo pomoći koju SAD pružaju odnosi se i na pomoć vladavini prava i pravosudnim isntitucijama. Mi očekuemo da će ovi slučajevi biti rešeni i da će počinioci biti osuđeni", rekao je Godfri.

Podsetimo i da je Predstavnički dom Kongresa SAD krajem oktobra 2019. godine usvojio rezoluciju kojom se od Srbije zahteva da reši slučaj ubistva trojice braće Bitići - Ilija, Agrona i Mehmeta (američki državljani). Braća Mehmet, Agron i Ilir Bitići uhapšeni su 1999. godine na ulasku u Srbiju zbog, kako su tvrdili tadašnje vlasti Srbije, nelegalnog prelaska granice, da bi po odsluženju kazne bili pušteni iz zatvora, a potom ubijeni. Njihova tela su otkrivena jula 2001. godine u masovnoj grobnici u Petrovom Selu, u istočnoj Srbiji na području baze koju je kontrolisala jedinica pod komandom Gorana Radosavljevića Gurija. Tela su pronađena sa vezanim rukama i sa ranama od ispaljenih metaka na potiljku. Policajaci, optuženi za pomaganje u ubistvu braće Bitići, Sreten Popović i Miloš Stojanović, prema odluci odeljenja Višeg suda u Beogradu za ratne zločine oslobođeni su krivice. Sud je naveo da nema dokaza o njihovoj umešanosti u ubistva počinjena jula 1999. godine.

Američki ambasador je istakao da uvek insitira na tome da energiju treba da usmeriti ka tome da se gleda unapred i da je u interesu SAD da se Srbija kreće ka članstvu u Evropskoj uniji.

"Ne zato što mi volimo Srbiju, da, volimo je, već i zato što je i u američkom interesu da i vi ostvarujete napredak", podvukao je Godfri.

Prema rečima ministarke Jadranke Joksimović, ambasador Godfri je od dolaska u Srbiju pokazao lično i želju i volju da se odnosi dve zemlje i poprave i učvrste i da dijalog među njima bude stalno otvoren i unapređen.

Smatra da je za Srbiju od velikog značaja da ima što bolje moguće odnose sa SAD.

"To je za nas važno i mislim da na tome svi zajedno treba da radimo i ovo je jedan od dokaza da SAD na aktivan i snažan način podržavaju Srbiju na našem evropskom putu, koji nije lak, koji ima svoje poteškoće sa kojima se suočavamo ne samo zbog potrebe reformi, koje su komplikovane i zahtevne, već i zbog situacije u EU", kaže Jadranka Joksimović.