• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

GRAĐANI SRBIJE ZABRINUTI ZBOG NATO RADARA U ALBANIJI: Koliko može da vidi teritorije naše zemlje i šta to znači

 Tamara Sekulović
Autor Tamara Sekulović

Postavljanje radara za vazdušno osmatranje visokog dometa u Albaniju, uzbunilo je domaću javnost i otvorilo pitanje - koliko može da "prodre" na teritoriju Srbije?

 radar za vazdusno osmatranje u albaniji nato detalji Izvor: Printscreen/TV PRVA

Albanija je aktivirala novi mobilni 3D radar za vazdušno osmatranje visokog dometa na planini Mida, u severnom okrugu Skadar, početkom novembra.

Time je dobila kompletan pregled vazdušnog prostora u radijusu od čak 470 kilometara, što joj omogućava da "baci pogled" daleko izvan svojih granica, pa i u Srbiju.

Možda će vas zanimati

Ovo je proteklih dana uzbunilo srpsku javnost, a sada je u Jutarnjem programu TV "Prva", vojni analitičar Vlada Radulović objasnio šta to znači i koliki je doseg ovog radara.

"Ne vidim veliku pretnju. Zapravo, ne veću pretnju od onoga što možemo tretirati od ostalih zemalja u okruženju i njihovih radarskih položaja", istakao je on i dodao da planine zaklanjaju vidik ovog albanskog radara zbog njegovog geografskog položaja:

"Radarski položaj se nalazi na nekih 1.600 m nadmorske visine u Albaniji, a mi imamo prirodnu barijeru, Prokletije, pa i Kopaonik, i planine štite. Ima taj radijus od 470 km koji može da snimi, ali ne mogu da se složim s tezom da pokriva celu teritoriju Rtepublike Srbije, najviše zbog prirodnih barijera koje sam pomenuo."

On je napomenuo da je drugačija situacija s radarom koji se nalazi u Hrvatskoj.

"Nema potrebe Srbija da brine, a radarski položaj kod Vukovara može da pokriva celokupnu teritoriju Republike Srbije na primer."

S obzirom na to da je Albanija deo NATO-a, ona je obavezna da radarsku sliku dobijenu ovim sredstvom integriše u NATO sistem nadziranja, ranog uzbunjivanja i reagovanja. Radar je postavljen u saradnji sa američkom kompanijom "Lokid Martin".

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Arh

A nas radar je sklonjen sa Kopaonika, po nalogu stranih sluzbi. Ja samo ne znam koji moj mi više zivimo u zabludi da smo slobodni. Opkoljeni sa svih strana, radimo za strane firme kao jevtina radna snaga, prodajemo pamet za sicu, i čekamo ruse da dodju.. A vi brinete zbog korone

Ajduk s Fruške gore

Reče stručnjak malo jači od kisele vode

Mika.Pn

S 400 stize. Zar mislite da dzaba Rusi donosili ovde na probu svoje radare

special image