Selaković je rekao da, i ako jeste, to nije razlog za donetu odluku nego eventualno za upućivanje protestne note.

Selaković je rekao da Božović u spornom obraćanju "nije govorio o najvišem zakonodavnom telu" Crne Gore, nego o istorijskom događaju, o Velikoj narodnoj skupštini srpskog naroda i njenoj odluci iz novembra 1918. godine o ujedinjenju sa Kraljevinom Srbijom.

"Niko od nas ko učestvuje u kreiranju politike Srbije i Crne Gore nije mogao da utiče na dešavanja od pre 100 godina, a još manje može da im danas daje dimenziju koju su tada davali oni koji su bili učesnici tog događaja. Tumačenje istorijskih događaja van konteksta okolnosti u kojima su se dešavali ne može da ne dovede do razmimoilaženja u stavovima", kazao je Selaković.

Selaković je rekao da je odluka o eventualnom odustajanju od proterivanja Božovića na budućoj Vladi Crne Gore, koju bi parlament trebalo da izabere 2. decembra.

"Na novoj Vladi je da odlučuje o odluci o proterivanju, to je unutrašnje pitanje Crne Gore, mi se u to ne mešamo, kao što se nismo mešali ni u druga, kao što imamo svoje viđenje o odlukama o Velikoj narodnoj skupštini srpskog naroda i njenoj odluci iz novembra 1918. godine", kazao je. 

Naveo je da je poništavanje odluka te skupštine u Crnoj Gori 2018. godine imalo za cilj "ne samo da se prekraja zvaničan pogled na istoriju, nego i da se stvori legitiman osnov za obračun sa Srpskom pravoslavnom crkvom".

"Jer ako poništite odluke Skupštine iz 1918. godine, tvrdeći da je bila okupatorska ili nameštena, o čemu ne govore istorijske činjenice, onda je to samo pledoaje za ono što je trebalo uraditi Srpskoj pravoslavnoj crkvi koja bi potom takođe trebalo da bude proglašena za okupatorsku", rekao je šef srpske diplomatije.

Crnogorsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je juče da je proglasilo Božovića personom non grata, navodeći da se duže vreme i kontinuirano mešao u unutrašnje stvari Crne Gore i da je davao izjave nespojive sa uobičajenim i prihvatljivim standardima obavljanja diplomatske funkcije.

"I posle više upozorenja da je takvo ponašanje neprihvatljivo, Božović je u petak još jednom omalovažio Crnu Goru, tako što je nelegalnu i nelegitimnu Podgoričku skupštinu 1918. godine nazvao oslobođenjem i slobodnom voljom crnogorskog naroda", navelo je Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore.

Selaković je kazao da je Božović "govorio u pomirljivom, miroljubivom tonu, rekavši da razlike u pogledima nisu razlog da dve države ne sarađuju i ne budu bliske".

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije juče je, postupajući recipročno, odlučilo da proglasi nepoželjnom osobom ambasadora Crne Gore u Beogradu Tarzana Miloševića. Državni vrh Srbije večeras je odlučio da poništi tu odluku u nadi, prema rečima premijerke Ane Brnabić, da će ona biti "protumačena kao akt dobre volje".

Selaković je rekao da je Srbija jučerašnjom odlukom da proglasi Miloševića nepoželjnom osobom, a potom i današnjom odlukom da je poništi, "pokazala da ima dostojanstvo, ali i koliko joj je važno da ima najbolje moguće odnose sa Crnom Gorom i koliko je kao država velika".

"Sa Crnom Gorom treba da imamo najbolje moguće odnose, da joj pružamo ruku, ne možemo nikako da pređemo preko činjenice da u Crnoj Gori živi gotovo 30 odsto Srba sa kojima delimo ista identiteska osećanja, istu tradiciju i sistem vrednosti", kazao je šef srpske diplomatije.

Naveo je da se državni vrh Srbije večeras savetovao sa predstavnicima srpskog naroda u Crnoj Gori u vezi s poništavanjem jučerašnje odluke o proterivanju Miloševića i da je i njihov stav bio da od toga treba odustati.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU